(З давніх джерел народної медицини)

Як у давнину знахарі “проганяли”, “виганяли” хвороби?..

Насамперед ідеться про лікувальну магію, віру у силу слова, а також про певні ритуальні дії - рухи, жести, масажі, які колись широко застосовували у народній медицині. Адже з сивої давнини українці «проганяли» хвороби з людини залякуванням (вважайте гіпнозом), «загризанням», «потопленням» у бистрій річці тощо. Наприклад, болюче місце злегка кусали зубами. Цей своєрідний масаж розширював судини і поліпшував кровообіг. Так лікували набряки, нариви, бородавки, навіть грижу у дітей. Кусаючи болюче місце, примовляли:

- Гам! З'їм тя!..

Процедуру повторювали від трьох до дев'яти разів. Робити це могла тільки наймолодша дитина у сім'ї, і то та, що вже розмовляла. Отож не всі і не завжди могли скористатися таким методом «лікування».

Раціонально було ставити нагрітий горщик. Цей засіб спрямований на видалення недуги методом «висмоктування». Практикувався він при зрушенні шлунка, що могло трапитися, коли підносили важкі предмети, інших шлункових захворювань та болях у попереку.

«Висмоктування» застосовували народній педіатрії і від вроків («злого, недоброго, поганого ока», «лихого погляду»). Найчастіше злизувала вроки з чола дитини мама або хресна мама.

Вважали, що таким же способом можна вивести родимі плями, бородавки. Для цього мати щоранку натще, але після молитви, мала злизувати язиком утворення на шкірі дитини, спльовувати тричі і примовляти:

- Як слина ісходить, так щоб і те розходилося. (Недугу при цьому не називали).

З чола дитини злизували й переляк. Широко застосовувався у практиці дитячого лікування метод викачування яйцем, хлібним м'якушем. Викачували той же переляк, підвій (потрапив під перетяг). Свіжим курячим яйцем качали по головці дитини, обличчю, спині. Потім це яйце розбивали, виливали під поріг, або закопували «жижу» зі шкаралупою у тому місці, де сходяться три плоти.

З такою ж метою виливали віск над головою дитини, спалювали лляне волокно...

 

 

 

 

Мазі, відвари, настоянки, порошки, виготовлені в т.ч. і за народними рецептами для виведення фурункул, лікування гнійних ран.., потрібно ще й правильно використати:

- Ліки слід наносити не тільки на уражене місце, а й на ділянку шкіри, радіусом 2-3 см навколо ураження. Це запобігає поширенню шкідливих бактерій, розвитку запальних процесів.

«ДИКЕ М'ЯСО»

Застарілі виразки на шкірі, рубці, які у народній медицині називають «диким м'ясом», доречно посипати порошком з квітів підмаренника. Для цього квіти сушать у темному, але добре провітрюваному місці і перетирають на порошок. Процедуру приймати тричі на день.

НА ГОРОДІ БУРКУН...

Буркун лікарський використовують при болях у грудях, готуючи настій:

- 1 столову ложку засушеного подрібненого листя засипати у термос і залити окропом - 0,5 л. Настояти мінімум 8 годин. Процідити. Пити по 50 мл 5-6 разів на день. Вживати тільки під час недуги. Якщо це тривалі болі, то після 5 днів вживання зробити перерву на 2 дні.

СПРИЯЄ ЗАГОЮВАННЮ ВИРАЗКИ ШЛУНКА

- 1 столову ложку засушених і подрібнених плодів солодки голої залити окропом - 300 мл. Варити 20-25 хвилин. Настояти 1 годину. Процідити. Пити по 50 мл тричі на день за 15-20 хвилин до їди (але строго дотримуватися дієти!). Курс лікування - 25 днів. Повторити через 10 днів. Протягом року - 5-6 курсів лікування. Неодмінно проконсультуйтеся у лікаря!

НОРМАЛІЗУЄ ДЕРЕВІЙ

Підвищену кислотність шлунка, яка супроводжується закрепами, нормалізує деревій:

- 1 столову ложку засушених подрібнених квітів рослини залити окропом - 400 мл. Кип'ятити 3-4 хвилини. Настояти 30 хвилин. Процідити. Пити теплим по 100 мл чотири рази на день за 20 хвилин до їди. Вживати тільки під час загострення недуги.

ЗНИЩУЄ ГОСТРИКИ

- 1 столову ложку засушеної подрібненої трави полину гіркого залити окропом - 200 мл. Настояти 30 хвилин. Процідити. Випити протягом дня малими ковтками. (Візьміть «на озброєння» столову ложку). Курс лікування - 10 днів. Для дітей зменшити дозу наполовину.

ЯК ЗАСІБ - КАШТАНОВЕ ЛИСТЯ

Проти геморою приймають сидячі ванни з щойно заготовленого подрібненого листя каштана:

- 100 г сировини на 1 л окропу. Процедуру приймати чотири рази на тиждень ввечері перед сном. На жаль, таке лікування належить до сезонних.

ВІДЧУЄТЕ ПОЛЕГШЕННЯ

Якщо дошкуляє ревматизм:

- 150 г подрібненої трави чаберу залити окропом - 1,5 л. Кип'ятити у закритому посуді 5 хвилин. Процідити у гарячу ванну. Процедуру приймати перед сном. Достатньо 12-14 таких щоденних ванн.

АНГІНА

У випадку захворювання на ангіну вживають настій з плодів анісу:

- 2 чайні ложки подрібненої сировини залити окропом - 200 мл. Настояти 1 годину у закритому кришкою і закутаному рушником посуді. Процідити. Пити теплим по 50 мл тричі на день за 30 хвилин до їди. Курс лікування - 10-12 днів.

 

 

 

 

 

У народі кажуть, що лавзея рятує від чотирнадцяти хвороб, надає чи то повертає людині молодість. Фармакологічні дослідження показали, що спиртова настоянка рослини (а її можна приготувати самому) поліпшує діяльність центральної нервової системи, кори головного мозку. Спосіб приготування:

- 50 г подрібненої сировини на 0,5 л 96-процентного спирту. Настояти 21 день у теплому, але темному місці. Процідити. Пити по 20 крапель тричі на день за 15-20 хвилин до їди. Вживати 10 днів. Потім зробити перерву на 5-7 днів.

ЛІЩИНОВА ОЛІЯ

Олію, добуту з ядра ліщинового горіха, використовують як засіб проти глистів:

- Пити по 1 чайній ложці чотири рази на день. Курс лікування - 14 днів. Такі народні ліки - і для дорослих, і для дітей.

ПРОТИ АЛЕРГІЇ

Як антиалергічний засіб, п'ють настій з череди трироздільної:

- 1 десертну ложку подрібненої рослини (заготовляють наземну частину) залити окропом - 200 мл. Кип'ятити на малому вогні 5 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити. Пити по 50 мл чотири рази на день. Курс лікування - місяць.

СОБАЧА, АЛЕ НЕ ГАВКАЄ.

При неврастенії п'ють настій собачої кропиви серцевої. Зрештою, її широко застосовують у народній медицині:

- 1 столову ложку подрібненого листя рослини залити окропом - 200 мл. Настояти 10 хвилин. Процідити. Протягом дня випити за три рази.

БАРБАРИС...

Допоможе нашим очам при запальних процесах, погіршенні зору барбарис:

- 1 чайну ложку подрібнених листочків, або молодої кори чи кореня барбарису залити окропом - 250 мл. Кип'ятити на малому вогні 30 хвилин. Настояти до літеплої температури. Процідити. Промивати очі вранці та ввечері.

ПЕРЕВТОМА

Відчуваєте втрату сил, часто втомлюєтеся?.. Тоді пийте по 1 чайній ложці чотири рази на день настоянку кореня женьшеню. Продається в аптеках, або можна приготувати самому:

- 100 г кореня на 0,5 л 96-процентного спирту. Настояти 21 день. Не проціджувати. Не зловживати!

 

 

 

- По 1 столовій ложці гасіння кмину і кропу залити 600 мл  теплої води. Довести до кипіння і кип'ятити 15 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити. Протягом дня випити за три рази.

ДРОБИТЬ КАМЕНІ

Камені з жовчного і сечового міхура виводить гірчак (його ще називають ракові шийки, змійовик). Для цього готують настій:

- 1 десертну ложку подрібненої засушеної рослини залити окропом - 400 мл. Кип'ятити на малому вогні 20 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити. Протягом дня випити за три рази. Вживати теплим. Курс лікування - 21 день. Але потрібно дотримуватися дієти - відмовитися від м'яса, риби, яєць, солі, алкоголю.

СОЛІ ВИВОДИТЬ ВИНОГРАД

- 100 г молодого виноградного листя 2-3 хвилини потримати в окропі. Подрібнити. З'їсти протягом дня.

Така «страва» виводить з організму зайві солі, шлаки. Скористайтеся сезоном!

ЗАСПОКОЮЄ НЕРВОВУ СИСТЕМУ

- 1 чайну ложку подрібненого коріння кремени залити окропом - 200 мл. Кип'ятити на малому вогні 5-7 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити. Пити по 50 мл чотири рази на день.

НАПАР ЛИСТКІВ СУНИЦІ

Листки суниці лісової найкраще заготовляти до цвітіння рослини. Потім з них готують напар, який очищає кров:

- 2 столові ложки подрібнених листочків (щойно заготовлених, засушених) на 0,5 л окропу. Настояти 20-25 хвилин. Процідити. Випити протягом дня за 3-4 рази. Курс лікування (навіть профілактики) - місяць. Повторити через 10 днів.

ЧИРЯКИ І НАРИВИ

Чиряки і нариви, які часто з'являються один за другим і то по кілька на різних ділянках шкіри, лікують міцним настоєм пирію:

- 1 столова ложка кореневищ рослини (щойно заготовлених або засушених) на 200 мл окропу. Настояти 2 години у закритому кришкою і закутаному рушником посуді. (Можна скористатися термосом). Перед вживанням процідити. Протягом дня випити три таких порції. Курс лікування - 3-4 тижні. Повторити, якщо необхідно, через такий же період часу.

ПЕЧЕ У ВУСІ

Запалення вуха. Пече і відчуваєте біль. Тоді:

- Помийте вушний отвір теплою водою і закапайте 4-5 крапель несолоної соняшникової олії. Замість олії можна використати свіжий сік червоного буряка. Процедуру приймати тричі на день. Але це лише найперший «підручний» засіб, аби хоч трохи втамувати біль. Неодмінно звертайтеся до лікаря! Адже недуга може призвести до ускладнень і втрати слуху.

ПЕРЕСТАНЬ БОЛІТИ!

Спиртова настоянка трави материнки (1:5 на 96-процентному спирту), введена в дупло хворого зуба, заспокоює зубний біль. Втім, не забувайте про стоматолога!

ШОВКОВЕ ВОЛОССЯ

Щоб волосся було гарним, пишним:

- По 1 столовій ложці подрібненої трави череди і листя мати-й-мачухи (брати засушений збір) на 1 л окропу. Настояти у закритому кришкою посуді 40 хвилин. Процідити. Вмивати голову, але не витирати рушником. Нехай волосся висохне. Процедуру приймати двічі на тиждень.

 

 

 

 

 

Вилікувати катар бронхів допоможе свіжий сік красолі:

- Щойно заготовлені листочки і квіти рослини добре потовкти. Отриману масу відтиснути через марлю. Сік пити по 1 чайній ложці двічі на день - вранці натще та ввечері перед сном. На жаль, таке лікування належить до сезонних.

ЕХІНАЦЕЯ - ПАНАЦЕЯ

Настоянку з ехінацеї пурпурової застосовують при легеневих кровотечах:

- 60-70 г (за вагою) подрібненого листя рослини залити горілкою - 0,5 л. Настояти 30 днів у темному, але теплому місці. Процідити. Пити по 1 десертній ложці чотири рази на день за 15-20 хвилин до їди. Не зловживати! Курс лікування - місяць. Завжди консультуйтеся з лікарем!

Як один із засобів лікування застуди, запалення легенів - прикладання до грудної клітки, спини гірчичників. Але у когось вони можуть викликати подразнення шкіри, опіки, навіть, якщо перед тим шкіру змастити олією. Тоді:

- Замість гірчичників використовуйте розтоплений  теплий (але не гарячий!) гусячий жир. Поверх закутайте шерстяною тканиною. Процедуру приймати на ніч.

ПІДСИЛЮЄ КМИН

Секреторну функцію підшлункової залози підсилить настій:

- 1 столову ложку насіння кмину звичайного залити окропом - 0,5 л. Кип'ятити на малому вогні 5-7 хвилин. Настояти 1 годину у закритому кришкою і закутаному рушником посуді. Процідити. Протягом дня випити теплим за 4-5 разів.

ЛИСТЯ ГОРОБИНИ ЧОРНОПЛІДНОЇ

Для підтримання нормального стану стінок кровоносних судин використовують не тільки ягоди горобини чорноплідної, а й листя куща:

- 2 столові щойно заготовленого подрібненого листя залити окропом - 400 мл. Кип'ятити на малому вогні 3-4 хвилини. Настояти 30 хвилин. Процідити. Пити теплим по 100 мл чотири рази на день. Через кожні 5 днів вживання зробити перерву на 2 дні.

Таким засобом можете скористатися, якщо в запасі не залишилося самих ягід горобини чорноплідної (заморожених, засушених). Та найкорисніші - свіжі плоди!

КРОВОТОЧИТЬ РАНА

- Щойно зірвані квіти нагідок опустіть на 3-4 хвилини в окріп. Покладіть на марлю. Після того, як вони охолонуть, прикладайте до рани, що кровоточить, довго не гоїться. Поверх можна накласти пов'язку з бинта. Процедуру приймати 2-3 рази на день по 35-45 хвилин. Але таке лікування належить до сезонних.

ЛЮБО З ЛЮБКОЮ...

Любка дволиста здатна лікувати чоловіків від імпотенції:

- 1 столову ложку подрібненої засушеної рослини (заготовляють наземну частину) залити окропом - 300 мл. Кип'ятити на малому вогні 5-7 хвилин. Настояти 30 хвилин. Процідити. Пити по 50 мл 5-6 разів на день. Але не вживати алкоголю! Курс лікування - місяць. Повторити через 7-8 днів. Максимальний курс лікування протягом року - 5-6 місяців.

НА НІГТЯХ - ГРИБОК...

- 100 г подрібненого кореня лепехи (щойно заготовленого або засушеного) залити окропом - 5 л. Варити 30 хвилин. Настояти 10 хвилин. Не проціджувати. У відварі парити  пальці рук чи ніг. Це лікує від грибка на нігтях. Процедуру приймати не менше 4-5 разів на тиждень по 25-30 хвилин.

ВМИВАЄМО ОЧІ ВІДВАРОМ БУРЯКА

Коли відварюєте червоний буряк (але окремо, без інших овочів), неочищений від шкірки, скажімо, для приготування салату, то не поспішайте позбутися води, у якій відварювали овоч. Нею можна вмивати очі, або прикладати до очей у вигляді компресів змочені марлю чи вату. Це запобігає їх запаленню, знімає втому від перенавантаження, покращує зір.

 

 

 

Сторінка 1 із 81

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.