8 (21) вересня – свято Різдва Пресвятої Богородиці.
Культ Діви Марії здавна мав особливу пошану в українському народі. Наприклад, Десятинна церква, збудована Хрестителем України-Руси Святим князем Володимиром Великим, була найменована саме на честь Різдва Пресвятої Богородиці.
Це свято, як й інші Богородчанські – Введення, Благовіщення, Успіння, становлять єдиний цикл, який символізує початок шляху людства до Спасіння і Вічного Життя.
У народі Різдво Пресвятої Богородиці називають Другою Пречистою. Але зберіглася ще одна, щоправда, маловживана назва – Семипогідниця і пов’язана вона з народним синоптичним календарем. Бо цього дня погода може змінитися сім разів на день: від ясної сонячної – до дощової, і навпаки. До речі, дощ на Другу Пречисту називають «сльозами Божої Матері». Вона плаче і молиться за нас грішних…
Народні прикмети:
На Другу Пречисту падає дощ, то може задощити на тиждень.
Як на Другу Пречисту задощить, то дощ годі зупинити.
Після Другої Пречистої відлітають у вирій шпаки. Але якщо вони не поспішають відлітати, то ще встановиться тепла погода. Перед відльотом шпаки збираються у зграї, які можуть налічувати до двох тисяч пернатих. Часто навідуються у виноградники і ласують ягодами. Можуть вмить спорожнити кущі.
На Другу Пречисту бджоли перестали бути активними – відчувають наближення похолодань; зима прийде рано.
На Другу Пречисту багато барвистих метеликів – не поспішай взуватися у валянки, ще буде тепло.
Друга Пречиста тепла – може бути теплою і Покрова.
Хоч Друга Пречиста дощем поливає, але землю під озимі посіви благословляє.
До Другої Пречистої поле має бути чистим. Поспішай зібрати врожай городини.
Тарас ЛЕХМАН