Останні новини

СВЯТЕ ХРЕЩЕННЯ РУСІ


(Деякі аспекти історії)
28 липня ми святкуємо день пам'яті Святого Київського рівноапостольного князя Володимира Великого і водночас святкуємо день Святого Хрещення Київської Русі.
988 рік - символічна дата Хрещення Київської Русі (вона, насамперед, «офіційно» установлена Церквою), коли відбулося публічне масове хрещення киян Володимиром Великим. Водночас деякі історики вважають, що це Хрещення було одномоментним актом, насамперед продиктоване політичними міркуваннями Великого Князя, інші заперечують таке. Так чи інакше, але Хрещення відбулося!
Є кілька цікавих деталей, які стосуються початків християнства на Київській Русі. Археологічні розкопки і ці ж давньоруські літописи переконують, що християнізація Київської Русі - це доволі тривалий і навіть поетапний процес, який «вимірюється» щонайменше кількома століттями. Адже йдеться про величезну (навіть за сучасними мірками) й різнобічно етнокультурну державу, якій за часів правління Київського князя Володимира Великого підпорядковувалися всі східнослов'янські землі.
З багатьма твердженнями науковців погоджується і Церква.
За версією відомого українського вченого-історика й культуролога Михайла Брайчевського, перше «офіційне» Хрещення Русі відбулося ще за часів правління Аскольда і Діра у 860-х роках. Найвірогідніше, що це був вибір найближчого князівського оточення. Цікавий і такий факт, що тоді «новохрещеним» приносили коштовні подарунки...
Відомо: з 910 року у Києві функціонувала християнська церква Святого Іллі, яка належала візантійським купцям. У ній навіть укладалися торгові договори між християнами-візантійцями і язичниками-русичами. Русичі присягалися на Святому Письмі.
Індивідуальним способом охрестилася у Константинополі і княгиня Ольга (967 рік). Однак її спроби на початку 960-х років масово запровадити християнство У Київській Русі потерпіли фіаско, були невдалими.
А от на сучасні західноукраїнські землі християнство прийшло значно раніше, ніж до Києва. Насамперед це сталося завдяки впливам Заходу (вважайте, що Риму, хоча тоді ще не сталося «розколу» між Східною і Західною Церквами). Найбільше спричинилися до поширення християнства на західноукраїнських землях Велика Моравія та Чехія, чиї кордони простягалися до Західного Бугу і Стиру. Так само свою місіонерську діяльність у IX столітті проводили Святі Кирило та Мефодій і їхні учні.
На теренах сучасної України нове віровчення уперше з'явилося у Північному Причорномор'ї. Зокрема, на узбережжі Південного Криму, в давньогрецькому поселенні Херсонес. (Те, що Крим - український, ніхто не сумнівається!.. Хіба що, окрім людей, зомбованих російською пропагандою, недолугими репліками Путіна...). Тут близько 102 року (апостольські часи) загинув мученицькою смертю один з Римських Пап - Климент. Годі й не згадати легенду про Андрія Первозваного. Якщо не сам Святий апостол Андрій Первозваний побував на теренах сучасної столиці України - Києва, то, можливо, хтось з його учнів, послідовників побував на пагорбах над Дніпром і пророче промовив: «Тут буде збудоване місто золотоверхих храмів!». (Але це - лише гіпотеза, яка поки не має наукового підтвердження).
А 325 року в Першому Вселенському Нікейському соборі взяли участь два християнські єпископи з теперішніх терен Південної України - Кадм (інколи називають - Кадим) Боспорський і Теофіл Готський. Ці факти є дуже важливими  для нашої історичної пам'яті!
Загалом, історики можуть назвати кілька етапів Хрещення Київської Русі. Незаперечним є факт, що наші предки (нехай, навіть, незначна кількість людей) були знайомі з християнським вченням ще з апостольських часів.
Підготував Тарас ЛЕХМАН, журналіст

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.