Останні новини

 

22 квітня (за «старим» календарем – 5 травня) – у переддень свята Юрія дівчата ледь не по всій Україні святкували Красну гірку. Під час дійств величали Ладу – богиню розквітлої весни, любові, шлюбу, родинної злагоди і сімейного ладу. Для цього обирали з-поміж гурту вродливу юнку, плели для неї вінок, співали пісень, водили довкола неї танці, а потім частувалися нехитрими стравами. Це були суто дівочі обряди. І аж на світанок до них долучалися парубки, щоб разом зустріти схід сонця.

У деяких етнографічних регіонах України такі обрядові дійства мали дещо інший смисл, зокрема господарський, загадували на щедрий врожай.

Але існували й лихі повір’я. Дехто вважав (а це повелося з прадавніх язичницьких часів), що у цю ніч відьми збираються на Лисій горі (у Києві це могла бути Щекова, у Львові – Замкова) і справляють свій шабаш. На зборище вони звідусіль прилітають на мітлах, у ступах, веселяться, регочуть, замислюють недобрі вчинки проти людей. Усім балом править сам люцифер. Дійство триває аж до третіх півнів на світанку. Знову ж, за «віруваннями марновірних» відьми збираються на Лисій горі кілька разів протягом року. Зрештою, таких «відьомських Лисих гір» у нас чимало, але де їх шукати… Бо і тепер намарно вірять.

Простим людям не можна, радили чаклуни, не можна спостерігати за відьомськими розвагами, бо живим не вернешся додому, на тебе чекає люта смерть. А якщо вже натрапив на відьомське кубло, то потрібно мати при собі хрестик, свячену воду (бажано йорданську або стрітенську) та… полин і часник. Але при цьому необхідно надійно сховатися, сидіти тихо, не виявляти себе.

…Не переймайтеся намарно цими пересторогами!

У народі кажуть (жартома): «Якщо у ніч на Юра падає дощ, то відьми на Лисій горі масло бовтають…».

Тарас ЛЕХМАН

 

 

 

У кожної пори року є так званий «пік зрілості», коли вона досягає свого апогею. А далі йде на спад, передає естафету, інколи неохоче поступається іншій порі року. Звідси з’явилися усталені народні висловлювання, образні назви – розквітла весна, пік сонця (про літо), зріла осінь, люта зима…

Так само і кожен місяць року має свій «пік зрілості». Щодо цього, то у народному календарі українців конкретних дат (днів), назв свят не зафіксовано. Все залежить від проявів погоди, клімату, на який так чи інакше впливає людина і, на жаль, почасти доволі згубно. Тут краще орієнтуватися на фенологічні спостереження за тим, що відбувається у природі.

Якщо мовити про квітень, то, вважають, що він досяг свого апогею (розквітлий, зрілий квітень), коли масово цвітуть медуниця, підбіл (мати-й-мачуха), все частіше чути голосні співи птахів (насамперед ідеться про тих, які повернулися з вирію), лелеки сіли у гнізда й очікують на потомство, з’явилися весняні гриби сморжі, а дехто вже пішов з кошиком за першими печерицями. У пасічників є свої орієнтири: бджоли масово вилітають з вуликів і запилюють весняні квіти. Звісно, як же не згадати про квітневі грози… Всі ці ознаки вказують, що квітень розквітнув, назвемо їх «квітневою радістю».

Народні прикмети:

-У квітні багато тепла – влітку будуть холода.

-Сіра вільха зацвітає зі стійким теплом.

-Почали літати кажани – не буде повернення до зими.

-Виповзло гаддя (змії) – не буде різких похолодань.

-Їжачок протирає очі – не боїться холодної ночі.

Тарас ЛЕХМАН

 

 

16 квітня – вшановують Святу мученицю Агапію, яка загинула за Христову віру 304 року. У народі достойницю називають по-панібратськи Гапкою.

Якщо до цього дня встановилася сприятлива погода тоді з Гапкою пов’язували весняний посів зернових. Такої традиції дотримувалися, зокрема, на Північній Україні. Але це вже були останні терміни весняної сівби.

Засівати ниву (початок цього процесу називали «засівом») ішли всім сімейством. А якщо господар мав великий лан, то ще й брали помічників. Працювали вони не «за так!». Потім з ними розраховувалися мірками зерна. Роботу, звісно, починали з молитви, просили у Бога благословення на добрий врожай. Обідали посеред поля, розстеливши білу скатертину. Оскільки на цю пору часто припадав Великий піст, то страви були пісними – хліб, коржі, картопля, каша (гречана, ячмінна), борщ… Солодкі припіки з миром, молоко, варені яйця, навіть шматочки сала дозволялися лише дітям, щоб «більше сили мали». Адже вони працювали ледь не на рівні з дорослими.

Народні прикмети:

- Вдасться посіяти до Гапки – будеш з хлібом.

- На Гапки день теплий, а земля зберігає вологу – на добрий врожай.

- На Гапки гарна погода, то дня не гай, а хліб засівай!

- Весело сіяти, коли жайворонок у полі співає. (Це також ознака доброго майбутнього врожаю).

- Бажано, щоб після Гапки випало три дощі, бо тоді хліб вродить.

Тарас ЛЕХМАН

 

 

На другу половину квітня припадає розквіт весни. Бажано, щоб небо було чистим, голубим, адже «неба синього блакить» обіцяє хорошу погоду. Але якщо «повиснули» сині хмари і не дме вітер – на дощ. Утім, і він потрібний.

-Коли береза наперед запушиться, то чекай сухого літа, в як вільха – мокрого.

-У квітні з берези ще тече багато соку – на мокре літо.

-Птахи летять з вирію великими зграями – на дружну весну.

-Птахи лаштують гнізда на сонячному боці дерев, кущів, будівель… - на холодне літо.

-Холоднішим за березень, теплішим за травень квітень не буває.

-Перший грім у квітні – ознака наступної теплої погоди.

-Мокрий квітень – родюча нива.

-Бджоли вранці не летять на медозбір, а засіли у вулику і гудуть – на дощ.

-Зяблик рюмить (рюмсає) – на дощову погоду.

-Раннє тепло у квітні мало чого варте, проте пізнє вже не обдурить.

-Хмари швидко пливуть по небу – на ясну погоду, проте буде вітер.

-Тріскаються сережки берези – час сіяти хліб.

-Горобці зграйками перелітають з місця на місце, наче шукають прихистку – перед сильним вітром.

-Сильний вітер, а небо чисте – дощу не буде.

-Зоря на сході і заході сонця золотава або світло-рожева – на ясну погоду.

-Коли дощ почався з обіду, то затягнеться майже на добу.

-Сильний різкий запах квітів тільки перед дощем.

-Увечері не випала роса – чекай погіршення погоди.

-Ранкова роса швидко сохне (випаровується) – на дощ.

-Не хочеш дощу в квітні, то випаде влітку.

Зібрав Тарас ЛЕХМАН

 

 

15 квітня – день пам'яті святих мучеників Аристарха, Пуда і Трохима, учнів та послідовників Святого Апостола Павла. Усі вони були страчені за Христову віру. Зокрема Трохим загинув разом із Павлом. Їм обом стяли голови мечем. Про своїх учнів Апостол Павло згадує добрим словом у листах та посланнях, що відображено в Апостольських Діях.

У цей день селяни найбільше боялися граду, бо він може побити сходи ранніх городніх культур, цвіт на садових деревах. Тоді вже годі сподіватися на добрий врожай городини і садовини.

Народні прикмети:

- Якщо на Аристарха градом б’є, спати не дає (нічний град) – очікуй на голодний рік. Ця прогностична прикмета має і переносне значення: хіба селянину до сну, коли градом побило посіви?..

- Дощ шумить, град сипле – зникнуть посіви.

- Похмурий день, доволі холодно, не чути співу птахів, падає дощ – очікуй тривалої гнилої погоди.

- Лихо буде хлібним посівам, якщо у цей день град.

- Собаки виють ночами весною – буде голод.

- Молода м’ята соковито пахтить – невдовзі збереться дощ.

- Блискавки небо розколюють – сльоту обіцяють.

- Весною гроза – добре, але надмірні грози – лихо.

Тарас ЛЕХМАН

Сторінка 1 із 170

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.