Останні новини
28 жовтня 2024
28 жовтня 2024

ВИКОРИСТОВУВАЛИ РІЗНІ ЗАСОБИ

 

(З давніх джерел народної медицини)

Як у давнину знахарі “проганяли”, “виганяли” хвороби?..

Насамперед ідеться про лікувальну магію, віру у силу слова, а також про певні ритуальні дії - рухи, жести, масажі, які колись широко застосовували у народній медицині. Адже з сивої давнини українці «проганяли» хвороби з людини залякуванням (вважайте гіпнозом), «загризанням», «потопленням» у бистрій річці тощо. Наприклад, болюче місце злегка кусали зубами. Цей своєрідний масаж розширював судини і поліпшував кровообіг. Так лікували набряки, нариви, бородавки, навіть грижу у дітей. Кусаючи болюче місце, примовляли:

- Гам! З'їм тя!..

Процедуру повторювали від трьох до дев'яти разів. Робити це могла тільки наймолодша дитина у сім'ї, і то та, що вже розмовляла. Отож не всі і не завжди могли скористатися таким методом «лікування».

Раціонально було ставити нагрітий горщик. Цей засіб спрямований на видалення недуги методом «висмоктування». Практикувався він при зрушенні шлунка, що могло трапитися, коли підносили важкі предмети, інших шлункових захворювань та болях у попереку.

«Висмоктування» застосовували народній педіатрії і від вроків («злого, недоброго, поганого ока», «лихого погляду»). Найчастіше злизувала вроки з чола дитини мама або хресна мама.

Вважали, що таким же способом можна вивести родимі плями, бородавки. Для цього мати щоранку натще, але після молитви, мала злизувати язиком утворення на шкірі дитини, спльовувати тричі і примовляти:

- Як слина ісходить, так щоб і те розходилося. (Недугу при цьому не називали).

З чола дитини злизували й переляк. Широко застосовувався у практиці дитячого лікування метод викачування яйцем, хлібним м'якушем. Викачували той же переляк, підвій (потрапив під перетяг). Свіжим курячим яйцем качали по головці дитини, обличчю, спині. Потім це яйце розбивали, виливали під поріг, або закопували «жижу» зі шкаралупою у тому місці, де сходяться три плоти.

З такою ж метою виливали віск над головою дитини, спалювали лляне волокно...

 

 

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.