З огляду на народну медицину, до найцінніших овочів належить капуста, насамперед білокачанна. Вона щедра на вітаміни (зокрема, вітамін С), допомагає у лікуванні багатьох недуг. Їжте її свіжою (тим паче, що ця городня культура добре і довго зберігається у холодному приміщенні, наприклад, у льосі), їжте її квашеною, пийте капустяний сік...
**
Вже з настаннями зими наш організм відчуває брак вітамінів (авітаміноз). Відновити цей баланс допоможе часте вживанн свіжої капусти. Додавайте її до салатів чи готуйте салати з неї.
**
Квашена капуста запобігає розвитку грипу. Не завадить спожити 50-75 г на день.
**
Свіжа капуста покращує пам`ять у старших людей.
**
З`їжте натщесерце невеличкий листочок свіжої капусти. Це додасть вам апетиту.
**
Свіжий сік капусти має високу ефективність при лікуванні атеросклерозу, виразкової хвороби шлунка чи дванадцятипалої кишки, захворювань печінки, жовчного міхура, ожиріння, закрепів; виявляє антибактеріальну дію на золотистий стафілакок, мікробактерії туберкульозу. Вживають на по 100 мл ричі на день за 15-20 хвилин до їди. Курс лікування – 3-4 тижні. Повторити через 1-2 тижні.
**
Листя капусти корисно їсти при хворій селезінці.А коли болить голова, його прикладають до чола і скронь.
**
Свіжа капуста – дієтична їжа для хворих на подагру і жовчнокам`яну хворобу.
**
Розсіл квашеної капусти вживають теплим по 100 мл тричі на день за 15-20 хвилин до їди при хворобах печінки, жовчного міхура, гепатитах, геморої.
**
Салати, сік та інші страви з капусти корисні при захворюваннях серця, нирок, селезінки, безсонні, головних болях.
**
Квашена капуста або розсіл – допомога від цукрового діабету.
**
Попіл зі спаленого на відкритому вогні капустяного стержня і коріння дробить каміння в нирках. Вживають на кінчику ножа ричі на день і запивають теплою водою – 150 мл.
**
Свіжим соком капусти, розведеним теплою водою – 1:1, полощуть горло і ротову порожнину при ангіні, стоматитах.
**
Відвар свіжої капусти з медом – надійні ліки при бронхітах, ларингітах, запаленні дихальних шляхів. Готують з розрахунку: 1 чайна ложка меду на 200 мл рідини. Протипоказано при цукровому діабеті й алергії на мед.
**
До гострих гнійних ран, виразок, опікі прикладають подрібнене свіже листя капусти, змішане з сирим яблучним білком – 1:1.
**
Застереження! Капуста протипоказана хворим на інфаркт міокарда!
Тарас ЛЕХМАН, м.Шептицький