Останні новини
29 листопада 2023
24 листопада 2023
24 листопада 2023

ПРОГНОЗ ПОГОДИ ВІД... СОРОКИ

Виявляється, що за сороками вельми захоплююче спостерігати. Допитливі, кмітливі, все їх цікавиь, полюбляють блискучі предмети. Не раз у їхніх гніздах знаходили монети, скельця, обгортки від цукерок, навіть золоті та срібні вироби — сережки, ланцюжки, перстені. Хтось загубив, а сорока вважає, що це вже її власність.

Наш сусід у селі, бува, вивішує у садку на стовбурі старої груші дзеркальце і голиться. Тільки відійде, а сорока тут як тут, собі заглядає, красується-милується. Ну як не зачаруватися таким видовищем?!.

Сорока є героєм багатьох казок, дитячих віршів, творів фольклору. Кому ще з дитинства не вкарбувалася в пам'ять лічилка: “Сорока білобока дітям кашу варила...”. Але, насправді, у народі не вельми полюбляють цю птаху. Вона краде пташенят з чужих гнізд, може й курчатко поцупити “з-під носа” в необачної квочки. Пов'язані з нею й негативні народні повір'я:

- Сорока скрегоче — на недобре.

- Чуєш скрегіт сороки — матимеш недобру новину.

Про неправду кажуть, що це сорока на хвості принесла. Словом, недоброї слави зажила у людей. Але це — побрехеньки, марновірство, вигадки.

Утім, сороки є добрими синоптиками. Мені вдалося занотувати від людей старшого віку, знайти у книгах з етнографії кілька народних прикмет, як сороки можуть підказати погоду. Такий досвід нагромаджується багатовіковими спостереженнями людей за поведінкою тварин, птахів, життям рослин. Отож:

- Ранньою весною, коли ще припікає мороз, сороки всілися надеревах і влаштували “сорочинський ярмарок” (голосно скрегочуть, сваряться між собою) — буде відлига.

- Перед похолоданням сороки сидять, настовбурчившись.

- Взимку, коли тріщить мороз, сорока сіла на верхівку дерева і завмерла, не рухається, мовчить — мороз протримається.

- Скрегіт сороки взимку віщує снігопад.

- Перед міцним морозом чи просто похолоданням сороки ховаються у “ялинових лапах” - нижніх широких гілках дерева.

- Восени сороки невпинно шугають у повітрі, гомонять — на дощову погоду.

- Від короткочасного дощу сорока ніде не ховається.

- Восени сороки масово оселяються поблизу людських поселень (особливо це помітно у селах) — зима буде люта, з морозами і хурделицями.

- Сорока взимку чистить пір'я, “чепуриться” - на відлигу.

Неполюбляють сороку-скреготуху мисливці. Своїм скреготом завжди підкаже зайцю, звідки наближається людина зі зброєю. А, може, це й добре — врятує вухання від пострілу...

Маркіян ЛЕХМАН.

 

Учень 10-А класу Червоноградського НВК СШ-колегіум №3, слухач МАЛіЖу

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.