Останні новини

БІЛИЙ КОЛІР

Який колір відображав первосвіт в уяві наших далеких предків - праслов'ян-язичників?.. Так, це був білий колір, згодом втілений у народні мистецькі і словесні символи...

Хліб - усьому голова. І кожен з цим погодиться. А що було до часів рільництва, коли ще не орали і не сіяли? Чи не світ - білий світ -  був усьому голова за осмисленням і оспівуванням тими, від кого ми успадкували землю рідної України?.. Не дають підстав для іншого висновку колядки і щедрівки. Лунає у них: Світочку мій. Уже світ ясненький, уже день біленький.

Або ж:

- Ой десь же ти, дівчинонько,

З китаєчки звита,

Що ти мене задержала

Звечора до світа.

- Ой з китайки не з китайки

З білого білила...

Білий цвіт - цвіт дівочої цноти, невинності, непорочності, чистоти почуттів закоханих. Знову ж з народного мелосу:

- Сама йому сорочку вишивала,

Сама йому подарувала,

А біле личенько поцілувала.

А ось білий світ, у якому життя:

- Поставлю я світлицю на високій горі...

Та сів сокіл на віконечку, та поглядає у світлиночку...

Як білий світ неозорий, незбагненних таїн сповнений, - так і просторе поле працелюбними руками витканого, під ясним сонцем криничною водою вибіленого полотна, щонайтоншого серпанку, збуджує людську уяву, дає натхнення до творчості.

Біле полотно жіночих і чоловічих сорочок, рушників увібрало щонайдосконаліші вияви краси довколишнього світу.

І чи не чинна тут магія числа три. Але воно нічого особливого не утаємничує, коли знати, що жіноче начало Всесвіту - Мати Лада (Біла Зоря) споглядає свого мужа - Білий Світ -, а Ранкова Зоря другому до пари - будить Білий День...

Ігор ЗАПІСОЦЬКИЙ, Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.