(Картинки з життя)
Купуючи на ринку молоко, відразу важко (а то й неможливо) переконатися, чи воно якісне, чи, бува, тварина не захворіла, а продавець, наче й нічого не сталося, реалізовує. Нести у лабораторію на аналіз — марудна справа. Доводиться уповати на совість та порядність того, хто продає. Отож епізод, свідком якого став.
...На ринку до бабусі, яка продавала коров'яче молоко, овочі, підійшла мама з донечкою, років чотирьох. Уже добрі знайомі з бабусею-молочницею. Почалася розмова:
- І як почувається ваша донечка? Здоровенька? Допомогло молоко моєї кізоньки? - поцікавилася бабуся.
- Так, ми вже здорові, знову ходимо у садочок, - відповіла мама. - Але ще хочемо придбати молочка від вашої кізоньки. Корисне воно!..
- Маю тільки свіженьке коров'яче, - розчулено мовить старенька. - Знаю, що воно вам не вельми підходить, але на жаль, поки що нічим зарадити не можу.
Бабуся зробила паузу і засмучено продовжила:
- Захворіла моя кізонька. Приходив ветлікар, зробив укол, потім ще раз і застеріг, щоб молока від неї не вживати два тижні. Тож вирішила місяць його не продавати, аби кому лиха не принести. Я - людина совісна, християнка, до церкви ходжу, боюся Божого гніву і кари. На фальші та брехні не розживешся. Тим паче, що це молоко - ліки для дитини. Ось візьміть літру свіженького коров'ячого молока, за так, як компенсацію. Однак приходьте завтра. Порозмовляю зі своєю сусідкою, яка також має кізоньку. Упевнена, що вона зголоситься продавати молоко, і також зі знижкою, адже мова йде про здоров'я дитини.
Мама з донею подякували бабусі і пообіцяли навідатися завтра.
Підійшла черга іншого покупця. Статний чоловік взяв коров'яче молоко, дав гроші (удвічі більше за вартість придбаного) і попросив:
- Решту (здачі - уточнив) не потрібно. Ви - людина совісна. Якщо вважаєте за доцільне, то віддайте їх у церковну касу, а ще - помоліться за цю дитину і за мене, грішного...
Маркіян ЛЕХМАН.
Студент факультету медіакомунікацій та підприємництва Української академії друкарства.
м. Львів