2 серпня вшановуємо Святого пророка Іллю.
З цього дня люблять запанувати грім, блискавка і зливи, бо «це Святий Ілля мчить по небу на вогняній колісниці».
Хоча Ілля старозавітний пророк, але він належить і до християнських святих, особливо популярних у народному побуті, як от Миколай, Михаїл, Петро... В його образі злилися риси давньоіудейських племінних богів і давньослов'янського бога Перуна. За міфологією Перун теж роз'їжджав по небу на колісниці і стрілами розганяв нечисту силу. У Старому Завіті Ілля виступає як пророк і навіть глава згромадження синів пророчих у царстві Ізраїльському. Він навертав свій народ до віри в Єдиного Бога, закликав не поклонятися ідолам.
У християнську традицію (а згодом і в народну) ввійшов покровителем дощу і врожаю. З цим днем пов'язували поворот літа на осінь. Кажуть: «На Іллі до обіду - літо, після обіду - осінь».
Іллів день породив особливі звичаї на основі давніх святкових жертвоприношень: колективне споживання усім селом вареного м'яса бика чи телятка (влаштовували таке дійство біля церкви), випікання хліба з нового врожаю, освячування у храмі меду, пива, колосся жита, стручків гороху, бобу.
Фольклор поступово перетворив Святого Іллю-пророка на богатиря-героя. З ним навіть ототожнювали образ Іллі Муромця, що служив при дворі київського князя Володимира Великого і боронив Київ від ворогів, «захищав землю руську та віру християнську».