Останні новини

ЗАГАДАЮ НА АНДРІЯ

Хоч Андрій Первозваний (вшановуємо 13 грудня) — християнський святий, але народні обряди цього дня мають стародавній дохристиянський характер — угадування майбутньої долі (як і на Катерини), заклинання та закликання, ритуальне кусання калити (символу сонця, яке має народитися заново і перейти у весняний час).

У ніс на Андрія дівчата ворожили. Ще звечора пекли балабухи - невеличкі круглі тістечка з білого борошна, замішаного на воді, яку дівчата носили в роті від криниці чи джерела. Хлопці тим часом намагалися їх розсмішити. Потім балабухи клали «ланцюжком» на підлозі (кожна дівчина помічала свій «продукт») і пускали у хату голодного пса. Чию схопить першою - та дівчина першою вийде заміж. Прикро, коли пес схопив балабуха, заніс у куток і не їв. Така дівчина довго сидітиме у кутку, юо ще довго доведеться чекати парубка...

Найвеселіше дійство - кусання калити, великого коржа з білого борошна, який пекли тільки дівчата - учасниці вечорниць. Солодке тісто (додавали мед) запікали так, щоб важко було вкусити. Підвішували калиту до сволока посередині хати. Обирали вартового - пана Калитинського - веселого і жартівливого парубка. Він брав у руки квач, змочений у масну сажу, і ставав біля калити, запрошуючи гостя покуштувати. Гість неодмінно їхав на коцюбі - пан Коцюбинський. Якщо запрошений не сміється, то він вкусить калиту, якщо сміється, то його мазали сажею. Аби ускладнити завдання, дехто з дівчат чи той же Калитинський розгойдували калиту. Втім, яким би не був «фінал» гри, але завершувалося тим, що калиту знімали і ділили між собою. Хлопці платили дівчатам грішми.

У ніч на Андрія парубки мали найбільші права. Це єдина ніч у році, коли їм вибачали за бешкети. Наприклад, якщо парубок сердитий на батька своєї дівчини (не пускає її гуляти з ним), то міг вночі ворота поцупити, пліт розібрати, навіть з компанією інших парубків виставити воза на хату...

Запримітили:

- Сніг на Андрія не випаде - зима буде тепла і малосніжна: випаде - холодна і довга.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.