Останні новини
01 жовтня 2024
30 вересня 2024

КНЯЗЬ КИЙ: ПРАВДА ЧИ ЛЕГЕНДА?

Давні руські літописи зберегли прекрасну легенду про перших князів нашої землі – засновників Києва: Кия, Щека , Хорива і сестру Либідь. А які ж факти свідчать на користь цієї легенди, тобто перетворюють її на правду?..

Історичність особи київського князя Кия засвідчують писемні джерела цього періоду, і то джерела не давньоруського (!) походження. Серед них – візантійські та арабські хронічки, у яких ідеться: разом з іншими антськими володарями він (Кий) очолює походи на Балкани приблизьмо між 534-545 роками. Можна вважати доведеним, що Кий був серед представників антського посольства до Константинополя, можливо, навіть, очолював дипломатичну місію.

Після смерті Кия його нащадки правили на землях Русі. Відомий український історик Михайло Брайчевський відзначає: «На тій стадії історії Київська держава становила федерацію «племінних» земель, кожна з яких була, по суті, незалежним княжінням, зобов’язаним Києву тільки даниною та необхідністю виставляти на вимогу великого князя певні військові контингенти».

Спочатку Київська Русь не була велика за територією, але пізніше приєднала до себе древлян, частину сіверян, дреговичів.

У середині IX століття на землях, які населяли східні слов’яни, сформувались три великі політичні об’єднання. Вони відомі в арабських джерелах під назвами Куявія, Славія і Артанія. Як вважають історики, Куявія – це і є Київська Русь часів Аскольда і Діра, пізнішого наступника князя Кия, але не прямого спадкоємця.

Польський хроніст XV століття Ян Длугош, який користувався старовинними руськими літописами та іншими хронікальними першоджерелами, повідомляє, що після смерті братів Кия, Щека і Хорива, «успадковуючи по прямій лінії, їхні сини і небожі багато років панували серед русів, аж поки спадщина не перейшла до двох братів – Аскольда і Діра».

 

Отож, легенда легендою, але в ній є доля істини.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.