6 травня християни східного обряду вшановують Святого мученика і побідоносця Юрія (Георгія), який був страчений за віру у Христа 303 року.
У народному побуті українців Юрій вважається покровителем хліборобства і скотарства, а, отже, і людей цих професій. Тож ще у давнину свято набуло у нас особливої популярності. Ім'я Святого лицаря Юрія Побідоносця (на іконах достойника зображають на коні зі списом, яким він убиває лихого змія) зустрічається у багатьох народних піснях, переказах та легендах. Згідно зі стародавніми народними віруваннями, у цей день весна сходить на землю, тягнуться до сонця ярові культури, оживають озимі посіви, зеленіють луки, ліси й сади, гаї та діброви, а роса набуває цілющої властивості. Тому колись на Юрія ще до схід сонця збирали росу і промивали нею хворі очі, дівчата вмивалися, щоб гарними бути. Неодмінно ходили на поля, оглядали озимі посіви, влаштовували на межах спільні трапези.
Та найголовніша подія — перший після зими вигін худоби на пасовиська. На Гуцульщині розводили багаття зі скіпок, гілок глоду та сміття, переганяли через нього домашніх тварин, приповідаючи: “Дай Боже, аби стільки було маржини (худоби), скільки має бути попелу із цього курища”. Пастухів з отарами овець урочисто проводили на полонини. Щоправда, частіше це робили після свята.
Святий Юрій — також покровитель звірят. Тож вважали, що у його день вони збираються гуртом навколо небесного достойника і розмовляють між собою. Він навіть може призначити здобич для кожного, приміром, якого зайця віддати вовкові, бо вовк — його вірний пес. Аналогічні легенди знаходимо і про Святих Миколая Чудотворця та Спиридона (день вшанування останнього — 25 грудня). Популярний новорічний сюжет, коли вигаданий Дід Мороз збирає біля себе звірят і водить з ними довкола ялинки хороводи - не що інше, як невдало замасковане запозичення з християнських апокрифічних легенд.
Народні прикмети стверджують:
- Якщо піде дощ на Юрія — вродить хліб.
- На Юрія рясна роса — вдосталь трави.
- Якщо до Юрія дерева не розпустилися — рік буде голодним.
Підготував Тарас ЛЕХМАН.