ПІВЕНЬ

Домашній улюбленець багатьох дбайливих господарів і господинь — півень (двір без нього — пустка) породив безліч повір'їв. Наприклад, його крик віщує наближення дня, відганяє від хати нечисту силу і злих духів.

У численних оповіданнях, легендах про відьом, чортів та упирів людина, що протистоїть потойбічному, має протриматися всю ніч, допоки на світанку тричі не заспіває півень. Тоді нечиста сила змушена відступити. Цей мотив знайшов яскраве втілення у повісті Миколи Гоголя “Вій”.

Побутувало й таке повір'я: якщо півень обходив навколо обійстя, а потім злітав на тин і співав, знали: треба чекати гостей. Вони прийдуть з того напрямку, куди горланить півень.

Бувало, що у давнину за півнем визначали приблизний час доби і навіть прогнозували погоду. Народна прикмета стверджує: “Півень зайшов у курник пізно ввечері — завтра буде дощ”.

Особливими властивостями народна уява наділяла червоного півня. Вважалося, що він приносить щастя, охороняє худобу від відьом, а маленьких дітей — від підміни нечистою силою. Щироковідомий переказ про червоного півня, який може показати прихований скарб, або й сам ототожнюється зі скарбом.

 

Зовсім протилежне, коли червоного півня асоціювали з вогем і вірили, якщо його образити, то він спопелить хату. Але це — лишень повір'я. Бо якщо дотримуватися правил пожежної безпеки, то нічого лихого не станеться. Отож, бережім себе!

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.