Останні новини
28 березня 2024
25 березня 2024

ЗЛИВКИ

У давнину в українців існував обряд під назвою “зливки”, який передбачав очищення баби-повитухи й породіллі. Він містив у собі як релігійно-магічний ритуал — очищення від первородного гріха, нечистих сил, так і гігієнічні дії. Інша назва — вивід, що використовується у церковній практиці. Але це вже зовсім інше...

Згідно з церковними християнськими тлумаченнями, породілля протягом 40 днів залишається нечистою. По закінченню цього терміну їй необхідно йти до церкви на вивід, молитву, щоб отримати благословення.

Поряд із цим поширеним церковним варіантом побутували й суто народні “зливки”, що грунтувалися на вірі у цілющу силу води, насамперед освяченої чи зі святого джерела. Розпорядником такого ритуалу була баба-повитуха, далеко не остання персона у селі. За народною традицією вона числилася рангом нижче тільки від війта, священика, учителя. Не дивно! Адже у селах (особливо віддалених від міст) професійна медицина була малодоступною. Майже по всій Україні обряд зливів (зливок) виконувався тричі: відразу після пологів, на другий, або третій чи сьомий день після пологів та на сороковий день після церковного очищення.

Для виконання обряду баба-повитуха наливала у миску воду, клала туди ягоди калини (щоб породілля була гарною та здоровою), зерна вівса і зливала породіллі воду на руки. Потім, намочивший руку у воді, тричі прикладала до обличчя породіллі, примовляючи:

- Зливаю свою руку, а твою душу.

Опісля лила трохи води з ягодами за сорочку породіллі та всім присутнім жінкам, щоб у них ще народжувалися діти. Хто хотів хлопчика, тій кидали овес, а хто дівчинку — тій калину. Як бачимо, тут багато чого пов'язано з марновірством й пересторогами.

 

Обряд закінчувався гостиною та обдаровуванням баби-повитухи.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.