Останні новини
28 червня 2022
28 червня 2022
26 червня 2022

ПОКРИВАННЯ МОЛОДОЇ НА ВЕСІЛЛІ

Багата українська весільна обрядовість завершувалася ритуалом покривання, що символізував перехід молодої до заміжнього стану. Доволі цікаво це дійство виглядало у давнину...

Покривання було своєрідним продовженням посаду молодих, а розпочиналося воно розподілом короваю. Ритуали розподілу весільного хліба і спільного разом з гостями споживання його окрайців також символізувало і засвідчувало створення нової сім'ї.

Далі символічні дії через розплітання коси, покривання голови молодої хусткою (подарунок від свекрухи), або ж очіпком і наміткою, що практикувалося давніше, підкреслювали ієрархічність шлюбного союзу. У найдавніші часи обряд розплітання коси здійснювався у домі молодої свекрухою та приданками, а в кінці XIX століття — як в домі молодої, так і в домі молодого тими ж свекрухою та приданками і навіть молодим.

Під час обрядового дійства молоду садовили на діжу, брат або приданка розплітали їй косу і змащували волосся маслом чи медом. На Поділлі втинання коси здійснював молодий. Посадивши собі наречену на коліна, відрізав косу ножицями.

На Закарпатті тривалий час зберігався більш архаїчний обряд — відсікання коси. Після церковного вінчання розпочиналися гостина та танці, під час яких молодій обтинали косу. Родичі молодого прив'язували кінець коси до гвіздка, вбитого у стіну. Молодий серед танцю повинен був виявити таку спритність, щоб єдиним ударом топірця повністю відрубати косу. (Скажемо відверто: вельми ризикована затія!). Після цього родичі молодої приймали хлопця до свого роду.

Відрізавши косу, молоду покривали очіпком. За ритуалом, вона мала двічі його зривати, і тільки третього разу скоритися долі... Від цього моменту наречена переходила у стан жінки з відповідними нормами поведінки, виразним суспільним етикетом і навіть церковними традиціями. Вони, з-поміж іншого, підкреслювалися вбранням. Приміром, заміжня жінка збирала волосся у жмут й запиналася хусткою або вдягала очіпок. Виходити поміж люди без головного убору, тим паче — відвідувати церкву з непокритою головою вважалося непристойним, аморальним. Бувало, що просто не пускали до храму таку жінку.

Обряд покривання ставав останнім, що виконувався в домі нареченої. Після цього молодий забирав молоду до свого дому, а разом і її посаг. Або ж — залишався у зятях...

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.