Останні новини

СТРАСНИЙ ТИЖДЕНЬ

Останній тиждень перед Великоднем, як і всі його дні, називають Страсним або Великим, бо, за церковним вченням, протягом саме цього тижня відбувалися страсті Христові.

Найважливіші дні Страсного тижня починаються від четверга. До цього дня все подвір'я і хата, господарські прибудови, хліви, кошари повинні бути приведені до ладу. У світлицях вивішують святкові рушники, килими, а в давнину розмальовували піч і стіни.

Чистий четвер — день весняного очищення. До сходу сонця все повинно бути чистим і виглядати по-святковому. Згідно Святого Письма, у цей день Ісус Христос терпів великі муки. З терновим вінцем на голові і важким хрестом на плечах Він піднімався на Голгофу, де Його мали розіп'яти.

Увечері того дня у церквах читають “страсті” - 12 уривків з Євангелій, у яких розповідається про муки і терпіння Сина Божого. Люди при цьому тримають запалену свічку, яку після відправи запаленою несуть додому. Страсну свічку запалювали при важких хворобах, стихійних лихах і тоді, коли помирала людина. Пасічники йшли з нею до вуликів. Побутував і такий звичай: принісши додому страсну свічку, вся сім'я сідала вечеряти. Робили це мовчки, подумки розмірковуючи про страждання Ісуса Христа. Їли сім пісних страв. Неодмінно поминали у молитвах померлих.

Того дня, за повір'ями, до схід-сонця ворон виносить з гнізда своїх дітей до річки купатися. Той, хто раніше скупається від воронят, протягом року не хворітиме. Особливо в таке вірили люди старшого віку. Обов'язково купали дітей, мов тих “воронят”.

За Чистим четвергом приходить Велика (Страсна) п'ятниця — день смерті Ісуса Христа. У церквах виносять плащаницю для поклоніння вірним. Замовкають аж до Великодня церковні дзвони. Кажуть, що у цей день з туги перестають співати пташки.

На Страсну п'ятницю господині починають пекти паски. Кожна з них знала, що випікання паски — своєрідне священодійство, під час якого людина духовно і морально очищається. До роботи слід приступати без злих помислів, у святковому вбранні.

Майстри домальовували останні писанки. Хоча, за традицією, писанкарством перестають займатися у Чистий четвер.

Завершується Білий тиждень (ще одна назва Страсного тижня) Страсною суботою, Великодньою (Передвеликодньою) суботою, коли роблять крашанки і лаштують великодні кошики. У цей день починають їх святити. Та, кажуть, найсмачніша паска, освячена саме на Великдень...

 

Підготував Тарас ЛЕХМАН.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.