Останні новини
29 червня 2022
28 червня 2022
28 червня 2022

ПІСЛЯ ДНЯ СПИРИДОНА ПРОГНОЗУЮТЬ ПОГОДУ

25 грудня церкви східного обряду вшановують Святого Спиридона, єпископа Тріміфунтського, який народився на острові Кіпр. Помер близько 348 року.

У народі цей день називають Спиридоновим, або ж святом Спиридона-Сонцеворота, бо “сонце переходить на другий бік” (ближче до літа) і, за спостереженнями, цей день часто буває найхолоднішим у грудні. У давнину на свято Спиридона намагалися не працювати, щоб “миші соломи не їли”, обкурювали ладаном чи пахучим троїцьким зіллям хату, аби нечиста ішла геть. Нічого не свердлили, бо черв'яки точитимуть дерево і те, з якого хата збудована, і ті фруктові дерева, що ростуть у садку. Так багато пересторог, що хоч сиднем сиди у хаті і не показуй носа за поріг...

Народні прикмети стверджують:

- Від Спиридона сонце пішло на літо, а зима — на мороз.

- Спиридон-Сонцеворот небо плечима підпирає і дня добавляє. (Адже минуло свято Анни, 22 грудня, з її найдовшою ніччю у році).

- На Спиридона-Сонцеворота хоч на гороб'ячий скік, та таки дня прибуде.

- Якщо на Спиридона ніч ясна, то зима буде холодна, а літо спекотне; якщо темна ніч — далі зима буде тепла, а літо буде похмурим, з дощами.

- Як день збільшується — повітря на землі холоднішає.

Підказує Спиридон-Сонцеворот й коли краще сіяти зерно: “Якщо на Спиридона хмарно вранці, то посів повнен бути раннім; якщо хмарно в обідню пору — середній посів дасть добрий врожай; якщо хмарно ввечері — пізно сій, не прогадаєш!”.

Ретельно спостерігаючи за погодою перших дванадцяти днів, що йшли за Спиридоновим днем, ще у давнину прогнозували погоду на весь рік. Отож, погода, яка встановилася 26 грудня (14 грудня — за старим стилем) свідчила про погоду, яка буде в січні; 27 (15) грудня завбачали погоду на лютий і т.д. До речі, відомий український письменник, журналіст Володимир Лис, який 23 роки займався прогнозуванням погоди і став відомим “народним синоптиком” (його прогнози друкувало безліч часописів і, головне, вони часто справджувалися) користувався тим же методом, про що й пише у своїй книзі “Із сонцем за плечима: Поліська мудрість Пелагії”. А передала йому ці знання його ж бабуся.

 

Тарас ЛЕХМАН, журналіст

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.