Останні новини

СОНЦЕ — НА ЛІТО, ПТАХИ — ДО ГНІЗДА..

Церковне свято Віднайдення Голови Івана Хрестителя, яке завжди відзначаємо 9 березня, у народі називають Обертінням і стверджують, що у цей день птахи починають повертатися з вирію, а сонце остаточно обернулося до літа. Тим паче, що 22 березня день вирівнюється з ніччю.

Вірили (бо це підтверджено багатовіковими спостереженнями наших предків над природою): ті птахи, які вже повернулися з вирію, шукають собі місця для гнізд.

Якщо на Обертіння бачили журавлів у небі, то рахували, скільки їх летить клином, адже, вважали, стільки золотих монет коштуватиме корець жита.

У давнину побутували й цікаві повір'я, пов'язані з цим днем. Наприклад, якщо жайворонки летять високо, то це вони до Бога летять зерно молотити, а коли низько, то, значить, не донесли ціпа, він упав на землю, а тому птахи припадають додолу, шукають його. Таке повір'я поширилось на Південній Україні. Тут жайворонки прилітають раніше. Насправді, за народною прогностичною прикметою, якщо жайворонки летять високо — на тепло; низько над землею — на похолодання.

Або ж: на Обертіння птиця обертається до гнізда, діти — до хліба, чоловіки та жінки — до роботи. “Навіть невірний супруг, - мовиться у приповідці, - на Обертіння повертається до жінки”.

Застерігали: на Обертіння не можна прати білизну!..

Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.