Останні новини
28 червня 2022
28 червня 2022
26 червня 2022

КРАСНА ГІРКА

Якщо ретельно подивитися на наші стародавні міста, то неважко помітити, що всі вони побудовані на горах (той же Львів — аж на семи пагорбах). Гори здавна мали символічне значення, були місцями для здійснення ритуальних язичницьких обрядів, тут також вершилися суди.

Майже в усіх слов'янських народів збереглася традиція святкування Красної гірки. Українці влаштовували такі дійства 5 травня, перед святом Юрія. Від цього дня починається весняно-літній сезон весіль, звісно, якщо Великдень не припадає на 5 травня. “Красний” - значить гарний, радісний, веселий. Крім того, червоний колір асоціюється з очисною силою вогню і сонця, не тільки з кров'ю.

У давнину Красна гірка мала ще одну назву — свято Лелі (богині літа). Дівчата обирали зі свого гурту найвродливішу — Лелю, святково вбирали її, прикрашали зеленню (неодмінно вінком з квітів і трав), барвистими стрічками і вона сідала на почесне місце. Поруч клали нехитрі гостинці. Потім навколо Лелі водили хороводи, співали пісень, якими проводжали весну, а закликали, запрошували у гості літо. Через деякий час до них долучалися хлопці. Обрядове дійство завершувалося колективною трапезою.

Тарас ЛЕХМАН

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.