Останні новини
01 жовтня 2024
30 вересня 2024

ВІД ВАРВАРИ — ПОВОРОТ НА ВЕСНУ

17 грудня християни східного обряду вшановують Святу великомученицю Варвару. До речі, частки її мощей зберігаються в Україні.

Батько Варвари був дуже багатою та знатною людиною. Він рано втратив дружину, тому всю свою любов й увагу віддав доньці. Але навіть ця безмежна любов не врятувала Варвару від жорстокої батьківської кари. Він був язичником, а дочка — християнкою (потайки від батька прийняла Святе Хрещення). Тому батько, насамперед боячись втратити свою суспільну репутацію, майно віддав Варвару правителю міста Іліопіль (Мала Азія), де вони проживали, на тортури душевні й тілесні. Та дівчина не зреклася своєї віри. Батько сам відрубав доньці голову. Це сталося 290 року за часів правління імператора Максиміана.

В Україні здавна вшановували Варвару як святу, що у важких обставинах рятує від небезпеки наглої смерті без причастя. Бо існував переказ про те, як до неї у в'язницю з'явився Ісус Христос, зцілив її рани та причастив. У народі говорили: за великий подвиг віри Свята Варвара отримала особливий дар визволяти людей від випадкової, несподіваної смерті. Ось, наприклад, чому шахтарі (люди вкрай небезпечної професії!) вважають її своєю покровителькою.

17 грудня, за народними астрономічними спостереженнями, поворот сонця на весну. Але, зазвичай, саме на цей період припадає початок найміцніших морозів. А ще — найкоротші дні і найтриваліші ночі. Однак після Варвари (доречніше сказати — після свята Анни, 22 грудня) дня трохи буде більшати. Тому казали: “Варвара ночі увірвала, а дня доточила”. За Варвариним днем прогнозували, якою буде погода на Різдво: “Якщо мороз, то й Різдво з морозом; відлига — Різдво тепле; густий іній на

Варвари і якщо повториться на Різдво — буде добрий врожай садовини, ранньої і пізньої”.

Українські хлібороби та пасічники на Варвари спеціально вдосвіта готували обрядові страви — кутю й узвар, “щоб хліб родив, садовина рясніла й меду було вдосталь”. Їх ставили на покуті під іконами, їли за вечерею, причому акуратно збирали вершечок куті й зберігали його для підгодівлі бджіл.

За народною легендою Варвара Великомучениця вишивала так красиво, що вишила ризу самому Ісусові Христові. Тому свята вважається учителькою вишивання. І якщо у день Варвари не можна прати, білити і глину місити, то можна досхочу вишивати. Українські жінки та дівчата, сідаючи вишивати, хрестилися і примовляли: “Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила”.

 

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.