ВЛАС — ПОКРОВИТЕЛЬ ДОМАШНІХ ТВАРИН

24 лютого — день, присвячений Святому Власу (Власію). Його вважають покровителем домашніх тварин і навіть “першим ветлікарем”. Але коріння християнського свята сягає значно глибших часів.

За доби запровадження християнства на Русі не вдалося остаточно знищити вірування у язичницьких богів, пам'ять про яких ще довго зберігалася у фольклорі, топонімічних назвах тощо. Принаймні, тривалий час зберігалося одне з таких стародавніх вірувань про бога Велеса, покровителя великої рогатої худоби, інших домашніх тварин. Ім'я Велеса згадується і в літописах, і в рукописах давніх слов'янських угод (передусім — господарських). А після прийняття християнства язичницьких богів часто замінювали християнськими святими, наділяли їх певними функціями. Отож обов'язки язичницького Велеса (Волоса) перебрав на себе християнський Влас (Власій).

За церковними джерелами, зокрема життєписами святих, Влас жив у IV столітті, опікувався бідними людьми, а також тваринами, лікував їх. Тому з давніх-давен на іконах Святого Власа зображають на коні серед зелених полів, де він наглядає за тваринами. Вважали, що цього дня треба окропити худобу свяченою водою (найкраще - стрітенською чи йорданською), обкурити ладаном. За старих часів господарі на Власа служили молебні безпосередньо у своєму дворі, приносили до стайні образ Святого Власа, щоб худоба була здоровою та плідною.

Народна традиція не веліла у цей день запрягати коней, бо таке робити — гріх.

Хоч на Власа відчутний прихід весни, все ж можуть дошкулити морози. Тому кажуть: “Прийшов Влас — бери рукавиці про запас; кожуха не скидай, а тепліше одягай”.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.