21 листопада – величне церковне свято Введення до храму Пресвятої Богородиці. У народі його називають Третьою Пречистою, Зимовою Пречистою, «Ворітьми зими». Адже воно ніби відкриває низку важливих зимових свят, серед яких, насамперед, Різдво Христове, яке відзначаємо 25 грудня.
Історія свята Введення така. Тривалий час батьки Марії, якій і судилося стати Богородицею, праведні Іоаким та Анна не мали дітей, тому постійно молилися і просили Господа, аби дарував їм дитину. Господь вислухав їхні молитви за обіцянку, що ті віддадуть майбутню первестку на служіння до Єрусалимського храму.
Згодом у подружжя народилася доька Марія. Коли дівчинці виповнилося три роки, батьки, дотримуючись своєї обітниці, відвели її до Єрусалимського храму. Там вона навчалася і жила аж до заручин з майбутнім чоловіком Йосипом, який став її Обручником. Саме день, коли батьки відвели Марію до храму, Церква назвала Введенням.
У народному календарі українців Третя Пречиста вважалася одним зі свят, які символізували прихід фенологічної зими, або її «утвердження». Прикмета говорить: «Якщо на Третю Пречисту встановилася холодна зима, то вона і далі буде холодною, а ще – тривалою».
Вранці на свято віряни обов`язково відвідують церкву. Існувало повір`я: хто першим на Введення повернеться вранці додому, той і визначить долю, яка пануватиме в ньому. Звісно, завжди хотілося тепла, затишку, злагоди, здоров`я.
На Третю Пречисту намагалися нічого не позичати для себе і не давати комусь у борг. Чомусь були певні, що добра з цього не буде. Але щиро і щедро допомагали хворим та бідним.
Тарас ЛЕХМАН