Останні новини
24 листопада 2023
24 листопада 2023
24 листопада 2023

ОСІННЯ ОРАНКА

 

Як тільки зібрали зернові культури, викопали городину, дбайливі господарі прагнули якнайшвидше виорати поле. Таку працю називали осінньою оранкою, а ще частіше – переорюванням. Максимальний термін, до якого мали впоратися, перші дні після свята Покрови. Адже потім можуть вдарити морози, випасти сніг. Орати замерзлу землю – кепська справа, якщо і не марна.

Перед тим громадили на купи засохлий бур’ян, збирали хмиз і спалювали їх, вивозили і розкидали гній по полю. Таке «добро» - хороша піджива для ґрунту. За зиму вона належно просякне у землю.

За народними традиціями, яких у давнину строго дотримувалися, у деяких регіонах України осіння оранка нагадувала весняну і весняний засів. У поле йшли всією сім’єю, батьки брали зі собою дітей. Так у нас уже повелося, що дітей змалечку привчали до праці. До речі, « у дитини – легка рука, то вона і починає». Спершу, ніж братися до роботи, щиро молилися, аби Всевишній благословив землю і працю господарів, а вже потім дарував щедрий врожай.

Обідали тут же, у полі. За стіл слугувала біла скатертина, розстелена на ріллі.

Під час осінньої оранки влаштовували громадські толоки – безкорисливу допомогу дітям-сиротам, удовам, старим самотнім людям.

У народі кажуть:

Поле орати – хліб на столі мати.

Не виорати і не посіяти поля – буде гірка недоля!

Орати поле від душі – будуть смачні калачі!

У ледачого і поле не оране, і хліба нема на столі…

Тарас ЛЕХМАН

 

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.