26 травня – свято Лукерії (Ликерії, Гликерії, Лукери), яку у народі називають «гречкосійкою» або «гречаницею». (Зрештою, епітет «гречкосії» з прадавніх часів стосується всіх українців). Колись селяни цей день вважали найоптимальнішим для посіву гречки…
Гречка в Україні – одна з найпоширеніших культур, мабуть, після пшениці і жита. З її крупи вправні господині готують традиційні, делікатесні й дієтичні страви – супи, каші, гречаники, начинки тощо. Відваром гречаного цвіту і зерна лікують цукровий діабет. Гречаний мед також вважається найбільш цінним з-поміж інших сортів меду за лікувальними властивостями та смаковими якостями. Гречана полова – незмінний кормовий продукт при відгодівлі худоби. Отож, гречка має чимало переваг.
Народні прикмети:
Повний місяць у ніч на Лукерії – до врожаю гречки.
Якщо на Лукерії дрібний дощ – добре вродить гречка.
Після посіву гречки у день Лукерії випад два дощики – врожай мусить бути!
…Приємно прогулятися влітку полями, вкритими рясним цвітом гречки, помилуватися красою довкілля, поспостерігати, як невтомно літають і гудуть бджоли, збираючи цінний нектар. Але, на жаль, така естетична насолода не для хворих на астму. Пилок гречаного цвіту, який вдихаємо, тільки посилить недугу, спричинить приступи, алергію…
А от гречана каша нікому не зашкодить!
Тарас ЛЕХМАН