Останні новини

ЯК ЗУСТРІНЕШ...

 

1 січня — Новий рік, одне з найпопулярніших календарних свят. За старим стилем, це було б свято Василія, яке тепер відзначаємо 14 січня. Але й 1 січня для кожного радісний день. Дякуємо Богу, що ще рік дарував нам. Додає бадьорості барвисто прикрашена зелена красуня ялинка.

Серед українського селянства аж до початку ХХ століття зберігалися новорічні традиції змішаного язичницько-християнського походження. Так, новорічні свята вважалися чарівними, загадковими, навіть оптимальним часом, коли пробуджувалася й ставала небезпечною всіляка нечиста сила. Вірили, що під час зустрічі Нового року за столом присутні душі померлих, про яких живі родичі не часто згадують у молитвах. Отож вони (ті душі) можуть помститися, нашкодити. Побутувало уявлення й про те, що у Новорічну ніч, так само, як і на Різдво Христове, Йордан, відкривається небо і в Бога можна просити все, що завгодно.

Народні повір'я та прикмети:

- Як зустрінеш Новий рік, так і проведеш...

- День на Новий рік веселий, щасливий, то і рік буде такий.

- На Новий рік не можна сумувати.

- На Новий рік без подарунка в гості краще не ходити.

- Новий рік день збільшує.

- Збільшується день - росте хліб. (Ідеться про озимі посіви).

- Новий рік - не свято для свині, бо іде під ніж.

-Небо на Новий рік у рясних зірках - рік передбачається врожайним.

- Новорічні зорі - буде врожай грибів.

- Новий рік до весни поволік.

- Новий рік зиму до весни повертає.

- Новий рік - сани на хід.

- Сніг і тепло на Новий рік - літо буде тепле і дощове.

Тарас ЛЕХМАН

 

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.