4 грудня — велике церковне свято Введення у Храм Пресвятої Богородиці, Діви Марії.
За народним календарем - Третя Пречиста. Ще одна народна назва свята - Видення. Вона пішла від того, що люди вірили: в цей день Господь Бог відпускає з того світу праведні душі, щоб вони могли побачити (видіти) своє тіло.
Жінки опівночі перед Введенням вдавалися до всіляких ворожінь, наприклад, «прясти» коноплі-самосійки. Знявши з себе одяг, господиня сідала на порозі, обсипала себе насінням коноплі чи льону і тихесенько, щоб ніхто не почув, примовляла різні приповідки-замовляння, загадувала бажання. Потім покривала голову «лялькою», зробленою з клоччя. Особливо були впевнені у тому, що таке магічне дійство допоможе їм при виготовленні прядива, полотна з коноплі чи льону, зрештою, вся робота піде гладко.
У цей день заборонялася будь-яка важка фізична праця, окрім догляду за домашніми тваринами, птицею. Навіть страви на Введення готували за день перед святом. Залишалося тільки розігріти їх і подати до столу. Хто порушить табу, у того не вродять коноплі та льон.
Народні прикмети:
- Введенські морози ще зими не роблять.
- Якщо Введення мостить мости, та й до того були міцні морози, то Микола (19 грудня) забиватиме гвіздки. Гостра й люта зима буде.
- Скільки на Введення води - стільки на Юрія (6 травня) буде трави.
- Як на Введення є вода, то буде в мисці молоко.
- Третя Пречиста снігом покриває.
- Третя Пречиста одягає землю в білу шубу (білою ковдрою накриває).
Тарас ЛЕХМАН