19 серпня християни східного обряду відзначають велике церковне свято Преображення Господнього на горі Фавор, яке у народі називають Другим Спасом, Яблучним Спасом.
Цього дня у храмах згадують євангельську подію, коли апостоли побачили Ісуса Христа в Преображенні. Згідно Святому Писанню, Ісус зі своїми учнями піднявся на гору Фавор і почав молитися. У ту ж мить Його вигляд враз змінився: обличчя стало осяйним-осяйним, одяг залило Божественне світло. У небо над Ісусом нізвідки злетів білий голуб (символ Духа Святого), а, може, прилетів з-за голубих хмар... Побачивши таке диво, апостоли наповнилися блаженством.
Це вже згодом на знак подяки люди стали приносити до храму виноград і яблука. Частину плодів із зібраного врожаю було прийнято освячувати. Фрукти символізують духовну солодкість, яку відчули учні Ісуса Христа в момент його перетворення (Преображення).
Вважається, що у цей день яблука (насамперед освячені) набувають особливої сили, можуть виконувати бажання і зцілювати від різних хвороб. Особливо, ящко спожити таке яблуко з ложечкою меду, освяченого на Медового Спаса.
Також у День Преображення Господнього існував звичай дарувати плоди бідним, дітям-сиротам і щедро ділитися новим врожаєм з родичами, сусідами, щоб і «наступного року добре вродило».
На Другого Спаса поминають померлих. Це - давня добра українська народна традиція.
Після свята Преображення Господнього ночі стають помітно прохолодними, хоча вдень ще може бути спека. Змовкають птахи і починають відлітати у вирій, зокрема, лелеки, ластівки, зозулі...
Примітили:
- На Преображення природа преображається, готується до осені.
- Прийшов Другий Спас - готуй рукавиці про запас.
- Ластівка весну починає, а осінь накликає.
- Якщо на Яблучного Спаса день сухий, то й осінь буде суха; падає дощ - осінь буде дощова.
- Ясна на Другого Спаса погода - зима буде довга і сувора.
- Який Другий Спас - такою буде Покрова (14 жовтня).
Тарас ЛЕХМАН