Останні новини
29 листопада 2023
24 листопада 2023
24 листопада 2023

ТОМИНА НЕДІЛЯПерша неділя після свята Воскресіння Христового, Великодня у церковному календарі зветься Томиною (Фоминою). Вона установлена на честь Святого апостола Томи. Він спочатку не повірив у Воскресіння Ісуса Христа, допоки Син Божий не з'явився перед ним і не показав свої рани. На те, мабуть, була Воля Господня, щоби й інші не сумнівалися у Святому Воскресінні. Цього року Томину неділю відзначають 1 травня. У народі за нею закріпилися назви Провідна неділя, Проводи, Поминальна неділя, Гробки, Могилки...
Назву Провідна неділя ніяк не слід ототожнювати (знову ж, за народною традицією) з проводами Великодня. Великодній цикл триває аж до Трійці, П'ятидесятниці. Зрештою, словами «Христос Воскрес! Воістину Воскрес!» ми вітаємося сорок днів, до свята Вознесіння Христового. Цю назву слід сприймати, як «проводи душ померлих», які гостювали на землі від Великодня.
За народними повір'ями, апокрифічними легендами душі померлих ще з'являються серед живих у свято Трійці, під час Русалій (Купальська ніч, Різдво Івана Хрестителя, з 6 на 7 липня), у Переддмитрову поминальну суботу (перша субота перед святом Дмитра, 8 листопада) і на Святий вечір (6 січня).
На Провідну неділю, як і на Великдень, на цвинтарі відбуваються загальні молебні. Потім священик підходить до кожної могили і окроплює її свяченою водою, проголошуючи: «Христос Воскрес!». Миряни відповідають: «Воістину Воскрес!».
У давніші часи на Провідну неділю на цвинтарі справляли колективні (усією громадою) і сімейні трапези - поминальні обіди, які, на жаль, часто супроводжувались надмірним споживанням алкоголю. Тепер Церква (принаймні, УГКЦ) просить утриматися від таких «поминань». Душам померлих потрібна лише молитва живих, людська пам'ять про них!
У народі кажуть:
- Яка погода на Томину неділю - такою буде на свято Вознесіння.
- На Томину неділю дощ - жито скоро заколоситься.
- На Томину неділю сонце світить, теплий день - душа покійних веселяться.

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.