Червоноград

Чим живе наше місто і шахтарський Прибузький край, діяльність органів місцевої влади, соціальна сфера, медицина, заклади освіти, спорт.., новини, факти, події, люди… Про це читайте у рубриці «Червоноград».

(1 Проголосовало)

 

Не так вже й багато імен українських іконописців минулого відомі нашим сучасникам, або ж знаємо про них доволі мало. Наприклад, що відомо сучаснику про Якова (Ісихія) Гнатовича Гловацького (інша версія прізвища - Головацький).

Він народився у с. Віньківці (тепер смт. Хмельницької області). Достеменно дати народження і смерті - невідомі.

З 1762 року - художник Почаївського монастиря, пізніше - чернець.

У 1763-1782 роках працював у Загоровському та Підгорецькому монастирях. Для василіянської церкви у м. Бучачі (тепер - Тернопільської області) виконав низку композицій. Серед них - «Жертва Авраама», «Самсон зі львом», «Житіє Іоанна Дамаскіна і святого Володимира». На жаль, ці роботи згоріли під час пожежі 1865 року.

Яків Гловацький також є автором портрета М. Потоцького - засновника Бучацького монастиря, представника родини Станіслава Щасного Потоцького - «кристинопільського графа».

 

 

(0 Голосов)

 

Чимало архітектурних пам'яток вітчизняного зодчества залишаються маловідомими для широкого загалу. До таких, мабуть, належить церква Святого Духа у селі Потелич поблизу Рави-Руської...

Вона споруджена 1502 року і є найстарішою церквою Львівщини та тридільною в Україні - загалом. За переказами, Богдан Хмельницький побував на Богослужінні у цьому храмі, коли чекав із розвідки вістуна. А фантастичний стінопис 1620-1640 років є справжнім шедевром храмового настінного іконопису.

Церква Святого Архістратига Михаїла посідає чільне місце у музеї народної архітектури та побуту «Пирогово» неподалік Києва. Примандрувала вона до музею із села Дорогочинки Фастівського району на Київщині. Приблизна дата будівництва храму - 1528 рік.

Науковці твердять, що це найдревніша із збережених дерев'яних святинь центру та півдня України.

 

 

(0 Голосов)

 

До найдревніших святинь української сакральної архітектури належить церква Святого Юра у Дрогобичі.

Це один з найдивовижніших храмів Львівщини і водночас діючий музей, архітектурна пам'ятка світового значення, знана як «справжня поема в дереві». До Дрогобича вона потрапила 1657 року з села Надоїв на Прикарпатті. До слова, купили її не за гроші, а виміняли на сіль, яку видобували в Дрогобичі. Особливість храму у тому, що його звели без жодного цвяха, усі дерев'яні частини скріплювалися дерев'яними кілками.

Датують святиню XV-XVI століттями. Ще одна цінність - іконостас та настінні розписи XVII століття. Адже в Україні налічується лише десяток святинь, у яких донині зберігаються первісні розписи. Вони унікальні, бо відображають, як уявляли пекло і рай тогочасні українці. Цікавим, зокрема, є розпис біля хорів: пара коханців та п'яниця, яких чорт везе на тачці прямо у пащу Левіафана. Вражає і зображення пекла, в якому чомусь перебувають лише... жінки.

 

 

 

(0 Голосов)

 

Ви уявляєте сучасний світ без комп'ютера?.. Мабуть, що ні! А до винаходу цієї диво-техніки причетний і наш краянин...

Уродженець Жовкви Любомир Романів (народився 17 квітня 1931 року) - автор і співавтор більш як 65 патентів на винаходи. Він є співвинахідником (разом з Девідом Томпсоном) процесів створення мікроголовок для запису інформації, що уможливило появу жорстких дисків і персональних комп'ютерів.

27 вересня 2012 року винахіднику присвоєно звання Почесного громадянина Жовкви. Тоді ж, у вересні 2012-го, Любомир Романів введений у Зал національної слави США і є одним із десяти винахідників, удостоєних такої честі.

Любомир Романів також є Національним (Головним) Пластуном світу (інавгурований у 1977 році).

 

 

 

(0 Голосов)

 

Ким був святитель Іоанн, якого українські православні християни поминають 12 вересня?..

Митрополит Київський Іоанн правив митрополією у 1077-1088 роках. Вважають, що за походженням був греком або болгарином. Як людина, відзначався милостливістю та лагідністю. Його вирізняли висока освіченість і талант проповідування.

Святитель Іоанн також відомий своїм богословським твором «Правило церковне», який написаний у формі відповідей на запитання ченця Якова.

Згадки про Іоанна зустрічаються у літописних джерелах Київської Русі, де його називають блаженним. Але коли він канонізований - невідомо.