Реклама

Погода в Червонограді
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Червоноград

Чим живе наше місто і шахтарський Прибузький край, діяльність органів місцевої влади, соціальна сфера, медицина, заклади освіти, спорт.., новини, факти, події, люди… Про це читайте у рубриці «Червоноград».

(0 Голосов)

 

Чи знаєте ви про Демократичну школу? Це — всеукраїнська програма освіти для демократичного суспільства. Її мета — підтримати розвиток та систему змін середньої освіти в Україні, зміцнити суспільну єдність і взаєморозуміння між регіонами нашої держави, дати можливість молоді впевнено висловлювати свої думки.

У Червонограді до програми долучилася загальноосвітня школа №12. Навчальний заклад подав заявку до участі у програмі й успішно пройшов відбір. Декларація про співпрацю була підписана у лютому 2017 р.

Розпочалося все з того, що директор ЗШ №12 Уляна Свйонтек, педагог-організатор Юлія Пастух, голова батьківського комітету Галина Лех та заступник міського голови Червонограда Наталія Турко взяли участь у настановчих тренінгах у Києві. А вже у березні 2017 р. презентували програму для школи. На цьому заході зібралися не тільки учні, а й батьки, педагоги, громадські діячі.

Нещодавно до ЗШ №12 знову завітали представники Демократичної школи. На тренінгах учні обговорювали загальні права людини, можливості самореалізації у сучасному світі, закони про права дитини із Конвенції. Усі залишилися задоволені зустріччю, адже отримали багато позитивних вражень.

Галина ШПОРЛЮК.

Учениця Червоноградської ЗШ №12, слухач МАЛіЖу

 

(1 Проголосовало)

 

Мабуть, не випадково в останню неділю перед Великим постом — Неділю прощення поет, прозаїк видавець з Червонограда Ігор Дах організував свій творчий вечір “Живу, як усі...”, який відбувся у Червоноградській міській бібліотеці для дітей. У назві приховано глибокий смисл. Бо все, чим живе автор, за що вболіває, він ще й доносить до читача художнім словом, сторінками публіцистики. Отож, живе “не як усі...”. Це була своєрідна сповідь перед аудиторією. Зустріч відкрила бібліотечний працівник Ірина Крук.

Теплі слова про Ігоря Даха мовила голова літературно-мистецького об'єднання “Третій горизонт” Ольга Голузинець. Зокрема, він є автором півсотні книг поезії, прози, публіцистики, редактором і видавцем газети “Літературний Червоноград” і журналу “Місцевий часопис”, лауреатом багатьох літературних нагород, засновником літоб'єднання “Третій горизонт”, Червоноградського відділення Міжнародної (Малої) академії літератури і журналістики для школярів, ще два таких відділення заснував у Бахмуті і Слов'янську, починаючи з 2015 року 12 разів побував у зоні АТО у якості військового журналіста, що відобразилося у його публікаціях в періодиці та трьох книгах “Слідами війни”, готує до друку четверту... Своєрідним доповненням до сказаного стали відзняті ним кадри з передової на Сході України, які демонструвалися на екрані. Таке не побачиш навіть у випусках теленовин.

Зворушливо звучала поезія з уст автора: про Україні, рідну матір, друзів-шахтарів (він добре знає важку шахтарську працю!), інтимна та духовно лірика, вірші для дітей (юні читачі, шанувальники поетичного слова також були присутні на творчій зустрічі). Для багатьох ці поетичні рядки вже давно знайомі, бо читали, добре знають книги Ігоря Даха, та, все ж, звучали вони якось по-новому.

- Не хотілося мені читати цього вечора вірші про війну на Сході України, - щиро зізнався Ігор Дах, - та годі стриматися...

Часто ці рядки писалися під свист куль та вибухи ворожих снарядів і мін.

Своєрідним подарунком для поета стало читання його ж віршів членами літоб'єднання “Третій горизонт” Надією Олійник, Марією Магдзяк, Наталією Кічун-Лемех, юними поетами — слухачами МАЛіЖу Ольгою Бучек, Юлією Симак, Оленою Федюрою. Вони наче гортали сторінки його творчої біографії. Окраса дійства — виконання пісні “Троянда” (музика Василя Сторонського, слова Ігоря Даха) юною Олею Бучек.

Друзі, колеги тепло вітали Ігоря Даха з творчим вечором. Не обійшлося без нагород. За дорученням Червоноградського міськвиконкому почесну грамоту вручив Михайло Махник, а за дорученням регіонального об'єднання Незалежної профспілки гірників України також почесну грамоту вручив Михайло Казибрід.

Тарас ЛЕХМАН, журналіст

 

(1 Проголосовало)

 

У Києві (у колонній залі Київради) відбулися IV Бандерівські читання, організовані Недержавним аналітичним центром “Українські студії стратегічних досліджень” та Науково-дослідним інститутом українознавства для молодих науковців, аспірантів, студентів. Цьогорічна тема читань - “Чи здатна Україна на власний геополітичний проект?”. Їх безпосереднім учасником був студент Червоноградського гірничо-економічного коледжу Андрій Бурка, який виступив з доповіддю “Потенційні можливості України в геополітиці” (науковий керівник — викладач коледжу Ігор Запісоцький).

За попередньо надісланими на читання матеріалами вийшов друком збірник наукових статей (УССД. - Київ, 2018. - Вип. 4 (спецвипуск). - 156 с.), у якому надруковано й об'ємне дослідження Андрія Бурки (С. 91-98). До речі, із сотні учасників читань на сторінки збірника потрапило тільки 17 авторів. Редколегія (а це — вчені, практики у галузі міжнародних відносин, фахівці військової справи, історики, філософи...) ретельно й прискіпливо відбирали найкращі і найґрунтовніші дослідження.

Загалом, висновки Андрія Бурки є оптимістичними: Україна має перспективу! Головне — на даному етапі ефективно співпрацювати з ЄС, НАТО (поки що про членство не йдеться), ГУАМ, Балто-Чорноморським та Україно-Молдовським союзами, що дозволить ефективніше протистояти Росії, використовувати всі важелі впливу в ООН та в інших міжнародних організаціях, звісно, вирішити внутрішні проблеми, як того вимагає міжнародна спільнота, але й постійно дотримуватись власної національної політики щодо суверенітету, збереження національної ідентичності.

Тарас ЛЕХМАН, журналіст

 

(1 Проголосовало)

 

 

Демократична школа — це Всеукраїнська програма освіти, яка сприяє вихованню, розвитку демократичного суспільства, активно співпрацює з міжнародними організаціями. Тепер ініціатори створення програми запрошують зацікавлені навчальні заклади взяти участь уже в III етапі. Мета — підвищити рівень освіти, дати можливість молоді упевнено висловлювати свою думку, навчитися наводити аргументи, а ще — співпрацювати в команді.

Уже майже рік активну участь у цьому проекті беруть учні (однаково — і молодших, і старших класів) Червоноградської ЗШ №12 . Нещодавно до нас завітали  представники Демократичної школи, з якими учні обговорили загальні права людини, можливості самореалізації у сучасному світі, розмірковували над дев'ятьма постулатами Стіва Джобса (спілкувалися англійською), докладно ознайомились із статтями Конвенції про права дітей.

Після таких тренінгів у всіх залишилось багато приємних вражень та позитивних емоцій. Школярі з нетерпінням чекатимуть наступної зустрічі.

Галина ШПОРЛЮК.

Учениця Червоноградської ЗШ №12, слухач МАЛіЖу

 

 

(0 Голосов)

 

 

Члени Червоноградського літературно-мистецького об'єднання “Третій горизонт” святкують 10-ліття своєї творчої спільноти. Ювілей, здавалося б, “маленький”, але результати праці — вагомі. Це - численні літературні зустрічі у бібліотеках, навчальних закладах, трудових колективах, проведені мистецькі акції, видані авторські та колективні збірки, виступи по телебаченню та в радіоефірі, в Українській асоціації письменників, публікації у ЗМІ, активна робота з творчою молоддю, дітьми, щорічна організація Всеукраїнського літературного конкурсу ім. Володимира Дроцика тощо. Важливо, що є з чим іти до читача, ти паче, коли запрошують у гості, аби почути від вас добре Слово!

До ювілейної дати автори з Червонограда і Сокальського району  видали друком п'ятий номер альманаху “Третій горизонт” (Червоноград: Додаток до газети “Літературний Червоноград”, 2018. - Вип. 5. - 44 с.; редактор-упорядник, голова ЛМО “Третій горизонт” Ольга Голузинець; видавець Ігор Дах). У ньому надрукували художні твори найрізноманітнішої тематики (все, що болить, що на душі і в серці, чим живе наше суспільство) “третьогоризонтівці” Ганна Кузьмак, Ольга Голузинець, Надія Олійник, Марія Обшарська, Богдан Демчук, Марія Магдзяк, Людмила Ржегак, Надія Олемар, Дарія Коберник, Надія Марцинюк, Галина Процюк, Наталія Кічун-Лемех, Мар'яна Правдолюбенко, Марія Лобай, Леся Гумен.

Про історію спільноти розповідає редакційна стаття “Обрії “Третього горизонту”, численні фотографії з архіву, репродукції обкладинок виданих авторських книг, колективних збірок.