Церкви міста

Так вже традиційно склалося, що основою духовності українського суспільства є, передусім, Церква. Безперечно, не виняток цьому Червоноградмісто доволі поліконфесійне та полі етнічне. Є у нас православні, греко-католицькі, римо-католицькі храми, протестантські церкви… Така тенденція спостерігається ледь не з часів заснування КристинополяЧервонограда. Нас цікавить кожна церква, життя і діяльність кожної громади, зокрема у сфері пропаганди суспільної духовності, загальнолюдських цінностей, толерантності, виховання дітей, популяризації української культури, сакрального мистецтва… Про це – у рубриці «Церкви міста».

(0 Голосов)

 

10 квітня в українських православних храмах — день вшанування преподобного Євстратія, ченця Києво-Печерського монастиря, постника.

Він походив з багатого роду, але все своє майно роздав бідним та близько 1076 року пішов ченцем до Києво-Печерського монастиря. Весь час проводив у молитві і суворому пості.

1096 року половці полонили багатьох українців, згодом продали їх до Корсуня у Криму. Серед них був і ченець Євстратій, якого купив на невільничому ринку один єврей. Він почав вимагати, щоб його невільники зреклися Ісуса Христа. Але ченець Євстратій сам тримався непохитно та закликав інших до вірності Христу. За це його морили голодом і на Великдень 1097 року розіп'яли на хресті.

Тіло Євстратія викинули у море, але християни витягли його звідти і перевезли до Києва, щоб поховати у Печерському монастирі. Мощі преподобного Євстратія покояться у Ближніх (Антонієвих) печерах.

(0 Голосов)

 

16 квітня в українських православних храмах вшановують новомученика Павла Невільника.

Він народився в Україні у XVII столітті. Про нього відомо, що в молодому віці потрапив у полон до татар, які через деякий час продали його до Константинополя. Господарем (власником) Павла виявився християнин, який відпустив парубка на волю.

Ставши вільним, Павло одружився з дівчиною-християнкою, яка теж спочатку була невільницею, а потім отримала свободу.

Під час переслідування християн Павлові запропонували змінити віру: зректися християнства та прийняти іслам. Але він категорично відмовився це зробити. Тоді йому відрубали голову.

Подія сталася у Константинополі 1683 року.

Як святий, Павло канонізований Грецькою Православною Церквою.

Ігор ЗАПІСОЦЬКИЙ, Тарас ЛЕХМАН

 

(0 Голосов)

 

21 квітня в українських православних храмах поминають святителя Нифонта.

Він народився в XII столітті у Києві в родині заможних батьків. Після їхньої смерті роздав спадщину бідним і прийняв постриження у Києво-Печерському монастирі. Ходив з прощею до Святих місць у Палестині. Потім деякий час був ігуменом Святогорського монастиря неподалік Володимира-Волинського. У 1130 році його призначили єпископом у Новгород.

Відомий відповідями на запитання ієродиякона Кирика, які свідчать про «досвід пастиря та світле розуміння християнського духу». Був знавцем канонів і звичаїв Східної Православної Церкви. Приділяв багато уваги будівництву нових церков та оздобленню старих храмів. Виступав як примирювач між ворогуючими князями.

Коли митрополитом Київським призначили Клима Смолятича, не захотів його визнавати, тому що він був призначений без згоди Константинопольського Патріарха. Через те його викликали до Києва та заточили в одній з печер Києво-Печерського монастиря.

Після звільнення повернувся до Новгорода. Потім, почувши, що з Константинополя до Києва їде новий митрополит, знову повернувся до Києва, аби зустріти його, але захворів. Помер 1156 року. Канонізований 1549 року. Мощі Нифонта покояться у Києво-Печерському монастирі у Ближніх (Антонієвих) печерах.

 

(0 Голосов)

 

17 квітня — у церковних календарях день, приурочений преподобним отцям Йосипам.

Насамперед вшановують преподобного отця Йосипа Піснеписця, ченця, родом із Сицилії. Упокоївся 883 року. В історії богослужіння Східної Церкви відомий як автор багатьох канонів.

В українських православних храмах вшановують ще й преподобного Йосипа Багатохворобливого, ченця Києво-Печерського монастиря, який жив у XIV столітті.

За переказами, він був дуже хворою людиною, і тому дав обітницю, якщо видужає, то піде до Печерського монастиря та стане ченцем. Коли Господь почув його молитви, Йосип видужав і дотримав свого обіту: прийняв чернече постриження. Все своє життя суворо виконував чернечі обітниці. Точна дата смерті преподобного Йосипа Багатохворобливого невідома. Його мощі покояться у Дальніх (Феодосієвих) печерах.

У народному побуті українців цей день пов'язаний з першим криком журавлів і пробудженням цвіркуна.

(0 Голосов)

 

28 квітня в українських православних храмах вшановують святого благовірного князя Київського Мстислава Великого.

Він був старшим сином великого князя Володимира Мономаха. Народився 1076 року. У хрещенні - Федір. Відзначався великою побожністю та миролюбством. Збудував багато церков у Києві, Володимирі-Волинському, Луцьку та інших містах.

Княжив спочатку на Волині, після того в Новгороді, а коли помер його батько, у 1125 році став Київським князем. Під час свого князювання розгромив половців та прогнав їх за Волгу. Користувався великим авторитетом серед українських князів і правителів у Західній Європі.

Упокоївся Мстислав Великий 1132 року і був похований у Києві, у Федорівському монастирі, який сам збудував.

Ігор ЗАПІСОЦЬКИЙ, Тарас ЛЕХМАН