(0 Голосов)

(Підсумки V Всеукраїнського конкурсу ім. Володимира Дроцика)

Поет, журналіст, шахтар та, насамперед, Громадянин України, який палко любив Батьківщину, Володимир Дроцик (1940-1993 рр.) народився на Жовківщині, але тісно пов’язав своє життя з Червоноградом. Працював на шахті №4 «Великомостівська» («Відродження»), виступав з публікаціями  у місцевих газетах. Його добірки віршів надруковано у журналі «Жовтень» («Дзвін»), у колективній збірці «Пісня і праця», мріяв видати власну збірку. Про це довірявся тільки друзям, рідні і писав у власному щоденнику.

…Не судилося. Через важку недугу передчасно пішов із життя. Кажуть, що Бог забирає кращих, аби напоумилися сущі…

Але Володимир Дроцик і далі живе – у слові! З ініціативи письменника, видавця Ігоря Даха йому присвячено  Всеукраїнський літературний конкурс, який щорічно відбувається у Червонограді. Дитяча центральна міська бібліотека, де розмістився «штаб» конкурсу, постійно отримує листи, книги, матеріали не тільки з України, а й з-за кордону!

Цього разу організатори, журі вирішили розглядати тільки видані книги. На V конкурс надійшло 51 видання – проза, поетичні збірки, дитячі книги, краєзнавчі видання. Як і в попередні роки, авторська географія доволі широка: Київ, Львів, Закарпаття, Червоноград, Сокаль, Дрогобич, Турка, Горлівка, Івано-Франківськ, Рівне, Золочів… А ще – Франція, США! Деякі автори не вперше подають заявки на участь і зізнаються: «Хоч я не був знайомий з Володимиром Дроциком, але ця Людина стала для мене близькою. Я його бачу (і не тільки з портрета), я відчуваю його присутність».

А чи може бути ще краще вшанування пам'яті Поета?!.

Мабуть, це Веління Долі: найбільше книг журі виявило у номінації «Поезія». Тут годі не зазначити, що Володимир Дроцик шанував різні форми, жанри літератури, а не тільки поезію. Сказане – аж ніяк не докір іншим авторам.  Він любив Рідне Слово!  «Він бачить нас і тішиться за кожного з нас!» ( о. Роман Боруцький – з виступу на III  конкурсі).

У номінації «ПОЕЗІЯ» визначено такі місця: Раїса ОБШАРСЬКА «Вуаль Русалки» (лауреат); Володимир КОМБЕЛЬ «Роман Шухевич» - історична поема (перше); Андрій ГРУЩАК «Краплі», Любов БЕНЕДИШИН «Нотабене» (друге); Ганна КУЗЬМАК «Дорога до себе», Марія ГРИЦАН «СТРУНИ ЛЮБОВІ», Степан ДУПЛЯК «Хуртовина ілюзій»  (третє).

Номінація «ПРОЗА»: Світлана ТАЛАН «Розколоте небо» (лауреат);  Наталія ОСИПЧУК «Осінь. До запитання» (перше); Раїса ОБШАРСЬКА «Танці на крилі яструба», Анатолій ВЛАСЮК «Інтуїція» (друге); Галина ДУБЕНСКОВА «Маленькі життєві історії», Богдан ДЯЧИШИН «Думки пам'яті», Іван САЛО «Твори» (третє).

Принагідно: Іван Сало (м. Львів) – постійний учасник конкурсу ,побратим Володимира Дроцика. Вони разом навчалися на факультеті журналістики Львівського університету, працювали на одній шахті, було, що навіть замешкали в одному робітничому гуртожитку, ділилися найсокровеннішим – у сфері творчості, літературних і журналістських планів.

Традиційно надходять на конкурс книги для дітей. Це тішить організаторів, бо ця книга живе! У номінації «ДИТЯЧА КНИГА ДОРОСЛОГО АВТОРА» переможцями стали: Сергій ГЕЙШЕВ «Подарунок мамі» (лауреат); Ольга ГОЛУЗИНЕЦЬ «Сміється сонцем ранок», Олег МАЙБОРОДА «Весела нам чайка…» (перше); Сергій РАЧИНЕЦЬ «Мандрівка в невідоме»,Людмила РЖЕГАК «Школа – мій дім і родина» (друге); Роман ЗАПАРИНЮК «Світ Настуні та Сергійка», Ганна ВИНОГРАДСЬКА «Наместинки-веселинки» (третє).

Радіємо, що Володимир Дроцик скликає не тільки дорослих авторів, членів НСПУ, УАП, а й творчу юнь, школярів, серед них – і слухачі МАЛіЖу. Наймолодші літератори ніколи не залишаються без нагород, а їхня участь засвідчує, що у своєму творчому доробку вони вже мають перші збірочки. У номінації «ДИТЯЧА КНИГА ЮНОГО АВТОРА» кращими стали: Маркіян ЛЕХМАН «Люблю все живе!» (перше); Ольга БУЧЕК «Первоцвіти», Валерія МАРИНКОВА «Казки чарівного ліхтаря» (друге); Олена ФЕДЮРА «Весняний спів» (третє).

У номінації «АЛЬМАНАХИ. КОЛЕКТИВНІ ВИДАННЯ» відзначено такі збірки: «РЕКІТСЬКЕ СУЗІР’Я. КНИГА- 2 ; 2015 р.» - упорядник Василь ТАРЧИНЕЦЬ (лауреат); «З ВЕРШИН І НИЗИН» - Вісник конкурсу ім. Мирона Утриска (перше); «СОКОЛИНИЙ КРАЙ» - упорядники Володимир ПОЛЯНЧУК, Любов БЕНЕДИШИН (друге); «ЛІХТАРИК» - упорядник і редактор Ігор ДАХ (третє).

Не прогадали організатори конкурсу, коли ввели номанацію «Краєзнавство». Інтерес до цієї галузі науки ніколи не вщухав. Навіть попри те, що в радянські часи не все можна було надрукувати,  адже панувала заскарлубла ідеологія і не всі неспростовні факти були зручними для «старошого брата», відчувалася обмеженість у доступах до архівів (існували ж спецфонди), справжні вчені, науковці, дослідники-ентузіасти ніколи не цуралися цієї сфери. Вони вірили: донесуть зібраний, проаналізований, узагальнений матеріал до читача! І тепер завдяки їм ми відкриваємо багато нового, цікаво, оригінального і навіть дивного… Спасибі їм!

У номінації «КРАЄЗНАВСТВО» переможцями стали: Василь ПИЛИП’ЮК  «Де шум потоків і смерек…» - фотоальбом, Микола НЕГРИЧ « Скарби гуцульського говору: Березови» - словник (лауреати); «Скарби науки і творчості Лідії Шевело та Михайла Худаша» - упорядник Василь ТАРЧИНЕЦЬ (перше); Юлія ДРАГУН «Веселіться, верховинці!..» (друге);, «НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК «СИНЕВИР» - буклет-путівник (третє).

Організатори конкурсу дякують усім авторам, які зголосилися взяти участь у ньому. Книги (як подарункові) будуть передані бібліотекам.

Тарас ЛЕХМАН.

 

Прес-секретар V  Всеукраїнського конкурсу ім. Володимира Дроцика.