(3 Голосов)

Червоноградці, гості міста пам'ятають, як у 2013 році у День шахтаря і в Народному домі, і на Вічевій площі звучав щойно написаний Гімн шахтарів. Ідея створення такої пісні визрівала давно. Один з ініціаторів – член Національної спілки журналістів України, редактор ВЕБ-сайту «Шахтар Галичини» ДП «Львіввугілля» Олександр Харламов. Та ось за роботу взялися місцеві автори – композитор Віктор Коваленко і поет-шахтар Олександр Кульбачний. Першим гімн виконав Лев Миколайович Мащак у супроводі учасників театру-студії «Апельсин». Ніхто тоді й подумати не міг, що трохи менше, ніж через рік Лева (Левка – так завжди зверталися до нього друзі) Мащака не стане, до наступного Дня шахтаря  виконавець не доживе два тижні…

Він народився 15 березня 1946 року у с. Смільниця Старосамбірського району. Невдовзі сімя була переселена у с. Острів Сокальського району. Так наш виконавець пісень, музикант (баян, акордеон, фортепіано…  – що тільки не було йому підвласне?..) опинився на теренах Прибужжя.

Після здобуття шкільної освіти, закінчив Львівське музично-педагогічне училище. Служив в армії, виступав у славнозвісному ансамблі ПрикВО, працював у колгоспі і, звісно, не полишав художньої самодіяльності. Музика, пісня супроводжували його протягом усьго життя. У складі різних мистецьких колективів бував на гастролях навіть за кордоном.

1970 року Лев Мащак нерозривно повязав свою трудову і творчу біографію з Палацом культури вугільників м. Червонограда (тепер – Народний дім). Працював художнім керівником, завідувачем Червоноградською філієюЛьвівської обласної філармонії, заступником директора Народного дому, керував Червоноградським відділенням  Львівського обласного фонду культури…

Навіть попри таку зайнятість адміністративною роботою, громадськими обовязками, організацією зустрічей ледь чи не всіх прибулих у Червоноград на концерти артистів (особливо у передсвяткові та святкові дні), він і сам встигав виходити на сцену, не відчуваючи жодної втоми, навпаки, виступаючи пристрасно, з наснагою.  Впродовж двох десятків років залишався незмінним учасником хору «Просвіта».

Лев Мащак відійшов у Вічність 11 серпня 2014 року. Та його голос довго памятатимуть вдячні слухачі, він звучатиме у їхніх серцях.

Тарас ЛЕХМАН.