Останні новини
28 березня 2024
25 березня 2024

ТАЄМНИЦЯ П'ЯТНИЦІ

 

10 листопада вшановують Святу Параскеву-П'ятницю, мученицю за Христову віру.

У розповіді про життя Святої Параскеви йдеться, що її батьками були люди благочестиві, але вони довго не мали дітей. Господь почув їхні молитви і в одну з п'ятниць подарував їм донечку, яку назвали Параскевою, що з грецької - П'ятниця. Параскева стала християнкою і дала обітницю не виходити заміж, присвятити себе молитві.

Під час гонінь на християн імператора Діоклетіана (III ст.) її привели на суд до правителя провінції, який запропонував їй зректися Христа та стати його дружиною, бо відразу закохався у дівчину. На такі пропозиції Параскева відповіла відмовою, і в покарання за вірність обраному шляху їй відрубали голову. Цей переказ запозичений з Грецької Церкви.

У народі Параскеву-П'ятницю уявляли високою худою жінкою з довгим розпущеним волоссям.

У день П'ятниці (йдеться про кожну п'ятницю тижня) існувало багато заборон: не можна було прясти, бо хто пряде, у того на тому світі батьки будуть сліпими (залишки прядива «заб'ють» їм очі); хто не постить у п'ятницю, той може втопитися; хто у п'ятницю багато сміється, той під старість буде багато плакати; по п'ятницях не можна купати дитину тощо.

Суворо ставилася П'ятниця до тих, хто порушував її заборони. Легенда розповідає, що одного разу П'ятниця з'явилася до молодиці, яка займалася у її день забороненою роботою, у вигляді страшної, потворної старої жінки, вдягнутої у лахміття. Колись Параскева ходила у дорогому одязі, але нехтування цієї молодиці заборонами довело її до такого жалюгідного стану. Щоб помститися, П'ятниця поколола списами молодицю до крові та залишила ледве живою. Після цього молодиця вже ніколи не працювала по п'ятницях.

Поширеною була й інша розповідь, у якій П'ятниця перетворила жінку, що не шанувала її, на жабу. Навіть вважали, що жаби з'явилися на землі саме з цієї причини...

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без посилання товариства заборонено ©2020 Probi.