(0 Голосов)

 

Спекотного літа 1962 року у прикордонному містечку Белз при редакції нової районної газети зібрався гурток аматорів красного письменства на своє установче засідання. Так виникло літературне об'єднання, яке з легкої руки тоді ще зовсім молодого поета Володимира Дроцика назвали іменем Василя Бобинського. Він — наш краянин, поет, прозаїк, публіцист, представник славного покоління січових стрільців народився у Кристинополі 11 березня 1898 року. Доля не була до нього прихильною. Потрапив у вир репресій, організованих радянською владою, і загинув 2 січня 1938 року.

На цьому засіданні першим головою літоб'єднання обрали уже відомого тоді письменника Євгена Куртяка.

Невдовзі колектив газети “Шахтар Червонограда”, а з ним і літоб'єднання перебралися у Червоноград. У міській газеті стали регулярно друкуватися твори “бобинців”, з'явилася літературна сторінка “Калинове гроно”. Першими “бобинцями” стали поети, прозаїки Євген Кравчук, Семен Давидюк, Олександр Сікачов, Богдан Козярський, Ігор Галащук, Дмитро Горішний, Панас Дерев'янко, Михайло Ковальчук, Богдан Мороз, Олександр Кульбачний, Олекса Назарук, Віктор Татаєв, Ісак Петрук, Іван Красько, Зіновій Лис, Зіновій Сковрон, Ганна Кузьмак...

Згодом у 80-90-х роках минулого століття до них долучилися Марія Мохналь, Михайло Щурко-Вігор, Людмила Ржегак, Анастасія Хімко, Марія Козакевич, Дарія Юристовська, Василь Розлуцький,  Олена Білецька, Мар'яна Правдолюбенко, Ярослав Третяк, Марія Лобай, Юрій Хома, Михайло Репецький, Тарас Лехман, Микола Клебан... Приємно, що ці ряди не покидає молодь, студенти, учні шкіл.

У різні роки літоб'єднання ім. Василя Бобинського очолювали Віктор Татаєв, Олекса Назарук, Степан Кузів, Дмитро Горішний, Євген Кравчук, тепер — Михайло Репецький.

Твори “бобинців” друкувалися не тільки у місцевій пресі, а й в республіканській - журналах “Жовтень” (“Дзвін”), “Дніпро”, “Ранок”, у газеті “Літературна Україна”, колективному збірнику “Пісня і праця” (1984 рік), в альманасі “Поезія”. У радянські часи (часи тоталітарної цензури) власні книги змогли видати Степан Кузів, Геннадій Родічев, Володимир Храмцов. Це вже тільки за роки незалежності України з власними збірками прийшли до читачів Євген Кравчук, Людмила Ржегак, Марія Мохналь (стала першою у Червонограді членом НСПУ), Марія Козакевич, Михайло Репецький, Ганна Кузьмак, Анастасія Хімко, Юрій Хома, Михайло Щурко-Вігор та інші.

Новою віхою у житті літературного об'єднання ім. Василя Бобинського став вихід альманаху “Провесень” (започаткований у 1998 році; всього вийшло вісім номерів), у якому друкуються автори не тільки з Червонограда та Сокальщини. На його сторінках частими гостями стали відомі письменники зі Львова.

На жаль, про багатьох авторів доводиться говорити у минулому часі. Але пам'ять про них «бобинці» свято бережуть!