Реклама

Погода в Червонограді
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
(1 Проголосовало)

 

1981 року, в час проведення урочистостей з нагоди 30-літтнього ювілею Червонограда, радо відчинила свої двері для гостей і мешканців міста Червоноградська філія Національного музею у Львові, згодом - ім. Андрея Шептицького (нині - ХМ «Сокальщина). Експозиція музею, що розгорнулася в приміщенні монастиря отців-василіян, репрезентувала близько 200 творів малярства, скульптури, графіки корифеїв Західноукраїнського мистецтва. Реекспозиція музею, яка відбулася 1991 року, сприяла якнайповнішому відтворенню історії краю крізь призму його традицій, звичаїв та народного мистецтва. Протягом 35 років працівники музею здійснювали науково-пошукові експедиції селами Сокальщини. Близько 1000 експонатів, привезених з експедицій та подарованих чисельними шанувальниками музею, поповнили збірку творами народного мистецтва, предметами побуту.

Пропонована увазі глядача новостворена експозиція «Народне мистецтво Сокальщини кінця ХIX поч. ХХ століть» представляє, насамперед, висліди оригінальної та своєрідної творчості народних майстрів Прибузького краю. Десятки виставок, розгорнутих в залах музею, отримали резонанс на сторінках періодичної преси та зацікавлення мешканців міста.

Багатство фондових збірок Червоноградської філії Національного музею у Львові та твори сучасних художників й народних майстрів представлені численними проектами. Вернісаж, державні та духовні свята, ювілейні дати значних постатей української культури – усе це стало приводом для створення при музеї «Клубу творчої інтелігенції» (КТІ) «Вулик» у 1994 році. Майже 50 членів Клубу намагалися зреалізувати, насамперед свої творчі задуми, прагнення до спілкування з іншими людьми. КТІ став генератором проведення цікавих вечорів, зустрічей з відомими творчими особистостями.

Усі виставки, які тут експонувалися, по-своєму цікаві, розмаїті і цінні. Серед них - «Скарби українського малярства кінця XIX поч. ХХ століття”, 43 оригінальні твори майстрів пензля, вихованців Академій мистецтв Кракова, Відня, Мюнхена, - Копистинського, Устияновича, Труша, Новаківського, які по студіях започатковували школу реалістичного мистецтва в Україні.

З нагоди 400-ліття з дня смерті Івана Федорова червоноградці знайомилися з оригінальними виданнями – «Острозькою біблією», «Апостолом», «Букварем», а з нагоди дня народження Т. Шевченка були представлені прижиттєві видання його творів. Чотири фотовиставки лауреатв Шевченківської премії, редактора українського фотомистецького журналу «Світло і тінь» Василя Пилип’юка, з якими фотомитець об’їздив чи не увесь світ, були представлені в музеї. Мешканці міста мали чудову нагоду оглянути твори Фотія Красицького – внучатого небожа Тараса Григоровича Шевченка. На виставці було представлене знамените полотно художника «Гість з Запоріжжя».

До 100-річчя Згромадження сестер-служебниць Непорочної Діви Марії було відкрито унікальну виставку, присвячену беатифікації співзасновниці жіночого монастиря Йосафати Гордашевської і с. Тарсикії Мацьків. Виставка експонувалася у час відвідин України Папою Іваном Павлом II.Найкращі згадки про наш Прибузький край розлетілися по всіх усюдах, де ревно працюють сестри служебниці, - в Бразилію, Аргентину, Австралію, Америку та Європу.

Серед експонатів – давні світлини, які зберегли нам пам’ять про перший дім сестер – він був знищений війною, часом і людьми.

До високопрофесійних виставок , які мали щастя оглянути червоноградці в залах музею належать: «Ангели Львова» Роксолани Прийми-Таміоли; «Моя сестра» Ольга Олени Кульчицької; писанки сестер-служебниць з Онтаріо (Канада); «Вікно в Швейцарію»; «Голгофа України»; «Україна в серці» Володимира Липового; виставка японської та китайської мініатюри; виставка писанок Тараса Городецького; чорна кераміка Андрія та Лідії Уляницьких; виставка галицьких ікон XVII-XIX ст.; виставка живопису, ляльок, гобеленів Іванни Нижник-Винників; нашийні прикраси Любарта та живопис Омеляна Ліщинських; Кристинопільська Богородиця у копіях митців; «Барви України» - виставка унікальних народних строїв зі всіх регіонів України (з фондів Національного музею у Львові); виставка робіт яскравого, талановитого, багатогранного художника кінця XIX – поч. ХХ ст.ст. Модеста Сосенка; виставка малярства Гната Хоткевича та виставка Теодора Вацика, імя якого тривалий час було незаслужено забуте.

Непересічною мистецькою подією в житті Червонограда стало відкриття 7-го Міжнародного Салону художньої фотографії «З любовю до Жінки -2012». На виставці було представлено 55 найкращих фотомистецьких творів українських та зарубіжних фотографів. Мистецьку акцію недільного дня скрасив камерний оркестр викладачів Червоноградської школи мистецтв. Вони дарували безсмертні твори Баха, Генделя, Бетховена, Шопена.

На базі музею проводяться семінари, основні з них: «Розвиток художніх здібностей у дітей дошкільного віку засобами мистецтва», «Інноваційні технології»; «Географи-краєзнавці»; «Український народний одяг»; «Вишиванка – окраса українського народу»; «Інтерпритація трипільської орнаментики в сучасній українській вишивці»; «Давнє-сучасне».

Лекційна діяльність музею – одна з надзвичайно важливих напрямків популяризаційної роботи. Теми лекцій співзвучні з профілем музею: “Народне мистецтво Сокальщини кінця XIX поч. ХХ ст.»; «Український рушник та його історія»; «Василь Шостопалець – сокальський гончар»; «Світ у писанках Тараса Городецького»; «Сокальська писанка»; «Шлюбний одяг»; «Нашийні прикраси»; «Українська хустка»; «Історія міст і сіл Сокальщини»; «Андрей Шептицький - сподвижник і меценат»...

Послухавши цикл лекцій, школярі, студенти службовці приходять в музей уже готовими до сприйняття виробів народних майстрів і творів образотворчого мистецтва, представлених в експозиціях музею. У 1993 році наш музей спільно з міською радою започаткували в місті Червонограді фестиваль-конкурс «Великодні візерунки».

Одним з цікавих напрямків роботи є зустрічі в музеї з цікавими особистостями. Працівники музею та його шанувальники добре пам’ятають зустріч з відомою українською письменницею, кандидатом історичних наук, громадським діячем, яскравою і самобутньою Раїсою Іванченко. Її історичними романами «Зрада, або Як стати володарем», «Гнів Перуна», «Золоті стремана» зачитуються і старші, і молоді, а її стислий нарис «Україна від Кия до Кравчука» розрахований на найширші читацькі кола. Особливою популярністю користується її книга статей, нарисів, роздумів «Я повертаю Україні те, що в неї вкрадено».

Червоноградська філія Національного музею у Львові ім. А. Шептицького – наукова, культурно-просвітницька установа, яка за 35 років свого функціонування стала потужним мистецьким центром міста.

Тамара ЗАХАРКО.

 

Завідуюча Червоноградською філією Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького (нині – ХМ «Сокальщина»)