(0 Голосов)

 

Цікаве, зворушливе літературно-мистецьке дійство «Весна сплела в дарунок їм вінок», присвячене Дню матері, відбулося у Червоноградській центральній міській бібліотеці. Його організували члени літоб'єднання «Третій горизонт», учасники самодіяльного гурту «Надвечір'я», бібліотечні працівники.

Ведучі вечора Ольга Голузинець і Руслана Федюк привітали усіх матерів з їхнім днем, їхніми «іменинами». Попросили схилити голови за тих матерів, які вже відійшли у Вічність, але їхній світлий образ зберігається у наших серцях. Тож в унісон прозвучала пісня «Авве Марія» у виконанні Оксани Паралюш. Цей твір співають різними мовами світу, зокрема й українською. Та якою б мовою не прозвучав, він близький і зрозумілий для кожного з нас. Бо Мати Марія і рідна ненька зливаються воєдино для люблячих сердець.

Розповідаючи про історію свята, ведучі наголосили, що в Україні, на Східній Галичині, яка перебувала у той час у складі Польщі, його почали масово відзначати з 1929 року. До проведення заходів долучилися «Союз Українок», художниця Олена Кульчицька, етнограф Ольга-Олександра Дучимінська (вона прожила аж 105 років!), журналісти, видавці Мілена Рудницька, Ірина Гургула... На підрадянській Україні про це свято не знали й не відали. Відродилося воно у Львові 1989 року на хвилі національно-патріотичних рухів. І вже два десятиліття святкуємо День матері офіційно, на державному рівні.

Вірші про Маму (а тут і Богородицю, й Україну) читали члени «Третього горизонту» Мар'яна Правдолюбенко, Леся Гук, Богдан Демчук, Надія Олемар, Наталія Кічун-Лемех, Дарія Коберник, Марія Лобай, Надія Олійник. А йшлося в них, що мама і колискову співала, і плакала над хворим дитям, своєю молитвою і любов'ю повертала йому здоров'я, і проводила в останню путь Сина-Героя, який віддав життя за Україну.

Образ Наймички з поеми Тараса Шевченка блискуче сценічно відтворила Ганна Кузьмак.

Ностальгічно звучали авторська пісня і спогади про маму Ярослава Третяка. Він вкотре звернувся: «Бережімо наших матерів, бережімо світлу пам'ять про них, якщо вони вже відійшли у Вічність!».

Пісні, присвячені найдорожчій у світі людині, виконував гурт «Надвечір'я» територіального центру соціального обслуговування населення (Ольга Голузинець, Любов Степчук, Олег Гейко, Степан Пиріг, Олександр Кишко) і сімейний дует - Мирослава та Ярослав Яреми.

Читальна зала, у якій відбувалося дійство, нагадувала мамину світлицю. Виставку авторських робіт представили Ірина Пархоменко (ляльки-мотанки) і Галина Миньок (вишивка, намисто з кераміки). Вони ж й охоче поділилися таємницями ремесла, розповіли про символіку тих чи інших виробів.

Серед присутніх на концерті були й матері похилого віку - ветерани УПА. Для них це стало подвійним святом. Головне, що є кому згадати, потішити і возвеличити добрим, теплим словом.

З Днем матері привітала присутніх директор централізованої бібліотечної системи Надія Покотило і щиро подякувала організаторам заходу за цікаву літературно-мистецьку програму. А завершилося свято спільним виконанням пісні-гімну «Рідна мати моя». Співали стоячи. Щирі оплески глядачів і учасників - це також була дяка матерям.

Маркіян ЛЕХМАН,

студент факультету медіакомунікацій та підприємництва Української академії друкарства.