Афіша

У Червонограді відбувається чимало цікавих мистецьких заходів, зокрема у школах та інших навчальних закладах, бібліотеках; не раз приїжджають творчі колективи, актори, аматори сцени, навіть з-за кордону. Як не прикро, більшість таких  заходів залишається поза увагою місцевих ЗМІ. Заповнити ці прогалини й оперативно інформувати про мистецьке життя нашого міста покликана рубрика «Культурна мозаїка».

(0 Голосов)

 

Розпочинаючи на засіданні виконавчого комітету Червоноградської міської ради (29.11.2018 р.) розгляд питання про зміни тарифів на теплову енергію, перший заступник міського голови Дмитро Балко наголосив:

- На жаль, місто не може впливати на політику ціноутворення у сфері газопостачання. Його вартість у порівнянні з минулим роком вже зросла на 23 відсотки. А від блакитного палива залежать інші галузі й відповідне ціноутворення. Тут щодо платоспроможності враховувалося підняття мінімальної заробітної плати, пенсій, інші фактори. Тому необхідно внести зміни до рішення виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 30.11.2017 р. №211 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для бюджетних установ та інших споживачів КП “Червоноградтеплокомуненерго” у новій редакції.

Вартість постачання теплоенергії - грн/Гкал; з ПДВ - для бюджетних організацій та інших споживачів становитиме тепер - 12, 79.

Коментуючи прийняте рішення перед розглядом інших важливих питань, міський голова Андрій Залівський ще раз порадив мешканцям міста скористатися правом на субсидії, правильно оформити документи. Нагадав, що цього року тепло для дошкільних, навчально-освітніх закладів, медичних установ подали раніше від «офіційного старту» опалювального сезону. А примхи погоди не передбачити сповна. Якби таке було можливе, то по-іншому формували б міський бюджет.

Директор КП «Червоноградтеплокомуненерго» Степан Дмуховський погодився про непопулярність таких заходів, але це вимушений крок, місто не може залишитися без тепла. Навіть за умови реструктуризації перед «Львівгазом» місто повинне проплатити 78 % суми вже за спожитий газ.  Тут годі не згадати про негативний приклад Сміли Черкаської області, необдумані рішення місцевої влади, коли Сміла залишилася без газу, теплопостачання. Не варто повторювати таких помилок. Про це широко повідомляли ЗМІ.

Прийняте членами міського виконавчого комітету рішення (як документ) вступить у дію через 15 днів після його оприлюднення у місцевій пресі.

ЗИМОВИЙ ГРАФІК РУХУ АВТОБУСІВ

Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Віталій Гаманюк вніс на розгляд питання «Про затвердження графіків руху автобусів на автобусних маршрутах загального користування на території Червоноградської міської ради». Йдеться про зимовий період: 1 листопада 2018 р. - 31 березня 2019 р.

Особливо «гарячим»  виявився маршрут №7, оскільки об'єднано два маршрути - №1 та №7. У пасажирів, а багато з них зверталося до органів місцевої влади, єдине прохання - забезпечити їх належну доставку та вчасне перевезення з Червонограда до смт. Гірник. Міська рада, виконавчий комітет врахували це. Хоча у зимовий період замість 6 курсуватимуть 3 автобуси в режимі маршрутного таксі, але, як запевнив автоперевізник, належним чином. Тож члени виконавчого комітету дали згоду на внесення змін у Договір №4/18 від 08.10.2018 р. між виконавчим комітетом Червоноградської міської ради та автомобільним перевізником ТзОВ «Авто-Лайн» у частині про організацію перевезень пасажирів на автобусним маршруті №7. Авто і далі курсуватимуть маршрутом: Автовокзал - вул. Сокальська - вул. В.Стуса - вул. А.Шептицького - вул. С.Бандери - вул. В.Івасюка - вул. Клюсівська - вул. Героїв Майдану - пл. Соборна - вул. Б. Хмельницького - Застава (вул. Львівська) - смт. Гірник. Початок і завершення руху у понеділок-п'ятницю: 6.30 - 20.00; у вихідні та святкові дні: 6.30 - 19.30.

Новий графік руху зможете прочитати на інформаційних таблицях, встановлених на автозупинках. Також він буде опублікований у газеті «Новини Прибужжя».

У НІЧ НА СВЯТО МИКОЛАЯ

Не вигаданий персонаж Дід Мороз, а Святий Миколай принесе червоноградським дітям (і дорослим також) новорічно-різдвяний подарунок та радість:

- До 18 грудня на Вічевій площі міста буде встановлена новорічна ялинка, з ілюмінаціями, іграшками... Таке рішення прийняв виконавчий комітет Червоноградської міської ради. Відповідальний за проведення усіх робіт - директор КП «Червонограджитлокомунсервіс» Юрій Кукоба. За дотриманням правопорядку, пожежної безпеки стежитимуть працівники міського відділу поліції та ДСНС.

 

 

(0 Голосов)

 

Декада історії, проведена у Червоноградському гірничо-економічному коледжі цикловою комісією соціально-економічних дисциплін, насамперед була присвячена важливим подіям, які відбулися в Україні 100 років тому — проголошенню ЗУНР (1 листопада 1918 р.), Акту Злуки ЗУНР та УНР в Єдину Соборну Державу (22 січня 1919 р.), а також іншим віхам нашого минулого, які і тепер, через століття, формують політику незалежної Української держави на міжнародній арені.

Цікаву й пізнавальну для молоді наукову конференцію «Утворення ЗУНР - 100-річний ювілей» організував викладач Ігор Запісоцький. На ній студенти Павло Нестер, Віталій Чайковський, Наталія Побережник, Богдан Станчук, Андрій Бурка, Олег Бобицький, Роман Стадницький детально висвітлили та проаналізували національні й суспільно-політичні  передумови Листопадового чину, проголошення ЗУНР, її державне будівництво, життя і діяльність Євгена Петрушевича, Костя Левицького, Дмитра Вітовського, проблеми, які виникли внаслідок окупації Східної Галичини, сутність та наслідки Ризького договору (приєднання Східної Галичини до Польщі - 18 березня 1921 р.), його остаточне підтвердження Радою Амбасадорів у 1923 р., уроки визвольних змагань. У висновках студентських доповідей та повідомлень чітко наведено паралелі із сьогоденням. Зокрема, Україна і тепер залишається «ласим шматком» для агресивно налаштованих націоналістів, політиків-популістів Польщі, Угорщини... А прояв імперських зазіхань Росії відверто проявився у 2014 році - анексія Криму, війна на Сході України...

Якби не було поразки ЗУНР та УНР, то не було б на українських теренах геноциду проти нашого народу. Тому в унісон конференції відбулася ще й виховна година «Запали свічку пам'яті», приурочена 85-річчю Голодомору в Україні, яку провели викладачі Оксана Костюк і Тетяна Гуменюк. Активну участь у ній взяли студенти Руслана Гетьманчук, Марія Серкіс, Михайло Дума, Юрій Гевко, Тарас Литвин, Галина Гремента та ін. Вони наводили статистку жертв Голодомору в Україні, цитували спогади очевидців, які пережили це страхіття, організоване московською більшовицькою владою. Відповідний музично-пісенний супровід-реквієм звучав у виконанні Любові Мельник, Дарії Колеснікової, Романа Стадницького.

Викладач Андрій Мулька провів з вихованцями коледжу бесіду на тему «Поняття й ознаки правової держави та громадянського суспільства», яка відбулася у гуртожитку навчального закладу. Студенти також підготували випуск стінних газет до 100-річчя проголошення ЗУНР і 5-річчя Євромайдану.

Важливо, що молодь досліджує нашу історію, схиляє голови перед тими, хто віддав життя за Волю України!

Тарас ЛЕХМАН

 

 

(0 Голосов)

 

У багатьох країнах світу городки стали ледь не сімейним видом спорту. Навіть сусіди збираються для гри. Має він популярність і в Україні, хоч, можливо, й не таку високу. Адже, на жаль, не існує державної програми для його розвитку. Все тримається на ентузіазмі, власній ініціативі. Щастя, коли можна знайти спонсорів. Одним з таких ентузіастів у Червонограді є Богдан ПОДОЛЯК - майстер і фанат городочного спорту. Йому - 61 рік, 27 років працював на шахтах, вже на заслуженому відпочинку. Грою у городки захопився ще у підлітковому віці.

-Вперше я взяв біту до рук у 70-ті роки, тепер уже минулого століття. На території спорткомплексу «Шахтар» навіть обладнали площадку для цієї гри, був відповідний інвентар, - згадує Богдан Дмитрович. - Тоді з Донецька у Червоноград прибув Микола Юзін (він працював у ВГРЗ) з куди досконалішим інвентарем. У нього та ще таких же фанатів Миколи Тележкіна, Миколи Олфйорова (обидва працювали у БУ №34) переймав техніку, удосконалював свою вправність, майстерність.

У тих же 70-90-х роках у Червонограді функціонувала і доросла, і юнацька «городочна школа». Її вихованці становили кістяк збірної Львівської області на всеукраїнських змаганнях, завжди здобували перемоги, призові місця в індивідуальному та командному заліках. Тривалий час активно займалися городками 14 чоловік. Тепер же граємо у городки здебільшого утрьох - я, Юрій Клименко, Ігор Солоненко. А так - дехто відійшов у Вічність, дехто з певних причин залишив заняття спортом. Були серед нас майстри, кандидати у майстри спорту.

- Де ви займаєтесь тепер?

- На території того ж спорткомплексу «Шахтар». Проте маємо лише половину відповідної площадки, хіба що для тренувань, а не проведення змагань. Класична площадка - 28х13 м. Була у нас така. Але під час реконструкції стадіону, на початку 2000-них, коли готувалися до проведення відбіркових міжнародних футбольних матчів за участю молодіжної збірної України, на вимогу міжнародних експертів її довелося ліквідувати. Не дозволяли стандарти. З розумінням ставлюся до цього, бо й сам вболіваю за наш футбол. Заново почали відроджувати городочний спорт  лише у 2008 році. Тільки-от обладнати нову площадку - годі. Враження, що це нікому не потрібно. Доведеться ще раз і ще раз звертатися до місцевої влади, дирекції спорткомплексу. Ми навіть не маємо відповідного приміщення. Хай це буде «комірчина», але з належними температурними умовами для зберігання інвентарю, бо дерево псується. Тож доводиться все носити на своїх плечах. Перед відповідальними турнірами на тренування їжджу у Стрий, де ще належно збереглася інфраструктура городочного спорту.

До речі, про інвентар. В Україні придбати його майже неможливо. Тому виготовляємо власноруч. А щоб виготовити, скажімо, біту, потрібне кизилове дерево, метал титан (рідкісний і цінний; його використовують у космічній галузі).

- Як відбувається гра у городки?

- Змагання проходять як в індивідуальному, так в командному заліках. Кидаєш бітою, довжиною 1 м, з відстані 13,5 м у піраміду. Для жінок відстань дещо коротша. Враховується з кількох спроб (їх кількість не обмежена) ти повністю вибив ту чи іншу піраміду (фігуру) за контрольну лінію. Звісно, ідеальний варіант - з першої спроби... Правила гри назвемо «демократичними». Можеш кидати правою або лівою рукою, підбирати біту за вагою відповідно до своїх фізичних даних. Важить вона 2,7 - 4 кг. Буває, що жінка може взяти важчу біту, ніж чоловік...

Загалом є 15 видів фігур - пушка, вилка, зірка.., найважчі для вибивання - кулеметне гніздо, тир, вартові. Під час змагань гравцю інколи доводиться збивати 90 фігур.

- Чи звертаються до вас діти, їхні батьки, аби й ті грали в городки, займалися спортом?

- Так, звертаються, але поки що набирати дитячу команду не можемо через, як я вже сказав, відсутність належної інфраструктури, достатньої кількості інвентарю. Втім, як тільки вдасться налагодити справу, можуть приходити діти навіть віком 6-7 років. Буде користь для здоров'я! Городочний спорт сприяє розвитку м'язів, опорно-рухового апарату, набуваєте зосередженості... Діти з вадами опорно-рухового апарату також можуть долучатися, але попередньо слід проконсультуватися у лікаря. У городки грають і люди в інвалідних візках. Тут і вік не перешкода. Голові Львівської обласної федерації городочного спорту Данилові Риваку - 84 роки! А він, не вагаючись, «заткне за пояс» 20-25-річного спортсмена, та ще й продемонструє майстер-клас.

- Розкажіть про свої нагороди, здобутки.

- У моїй колекції понад 50 медалей, кубків. Тільки цього року я здобув I місце на кубку України в Кременчуці Полтавської області, II місце у Ставках на Вінничині, III індивідуальне і I командне у Сєвєродонецьку на Луганщині.

- Спасибі за інтерв'ю! Зичу нових перемог! Та, головне, щоб таки вдалося облаштувати в Червонограді площадку для гри в городки. Потрібна справа, корисна!

Інтерв'ю взяв Тарас ЛЕХМАН

 

 

(0 Голосов)

 

 

12 листопада 2018.  Апостольство Доброї Смерті з Катедрального Собору Петра і Павла (м. Сокаль)  з ревнителькою Лесею Войтович, а також членами АДС з церкви свм. Йосафата міста Червонограда та з ревнителькою Галиною Кіщак вирушили до м. Івано-Франківська , до церкви Царя Христа, а звідти пішою ходою до с. Погоня Тисменицького району, до чудотворного місця об'явлення Матері Божої. Благословив прощу, прочитав молитви та окропив усіх прочан свяченою водою настоятель Катедрального Собору Первоверховних апостолів Петра і Павла  духовний провідник о. Ярослав Кащук, за що всі йому дуже вдячні, адже проща відбулася чудово, де кожен зміг випросити у Бога ласки, яких найбільше потребував. У прощі взяли участь члени АДС із с. Суховоля, с. Жужеляни, с. Копитів , з м. Белз, смт. Гірник,  с. Сілець та м. Великі Мости. Добре, що  до цієї духовної акції долучаються сім'ями та родинами. Це було закінчення дев'ятниці. Олег Микитяк та Анна Обушок  дев'ятий раз беруть участь у пішій ході, тобто закінчили дев'ятницю за свої наміри.

Загалом майже тисяча прочан взяли участь у  пішій ході, під час якої лунали щирі молитви на прославу Господа нашого Ісуса Христа та Пречистої Діви Марії, вервиці, Хресна Дорога. Проводили прощу о. Порфирій, ЧСВВ (духовний провідник АДС по Україні) та о. Никодим, настоятель Погінського монастиря.

Тепла погода супроводжувала нас до цього святого місця. Нічні чування почалися виставленням Насвятіших Тайн,  також відслужили молебень до священомученика Йосафата, Адорацію до Євхаристійного Ісуса, парастас за душі в чистилищі, вервиці та молитви до Фатімської Матері Божої, акафіст до Архистратига Михаїла, молитви  та вервиці до Божого Милосердя, молебень до Погінської Божої Матері. О 4.00 ранку відслужили СвятуЛітургію,  де кожен мав можливість з'єднатися з Христом, випросити у Бога різних ласк. І, як завжди, були бажаючі вступити в Апостольство.

Одержавши Благословення, окроплені свяченою водою, ми з радістю повернулися додому, за що вдячні Пресвятй Богородиці з Погоні, яка проводила нас протягом усієї пішої ходи та нічних чувань. Слава Богу за все!

Галина КІЩАК, ревнителька АДС церкви свм Йосафата, м. Червоноград.

 

(1 Проголосовало)

 

Ще місяць тому волонтер, військовий кореспондент газети “Акцент” Ігор Дах звернувся на своїй сторінці у Facebook до небайдужих людей з проханням передати через бібліотеки Червонограда використані (але в доброму стані!) мішки з-під цукру, борошна, які будуть відправлені нашим бійцям на Схід України. Їх набивають піском і використовують для  укріплення окопів, бліндажів, опорних точок. Бажано, щоб ця «тара» була білого кольору, адже у зимовий період, який наближається, вона виконує ще й маскувальну функцію. Він особисто придбав 50 мішків.

Долучилися до цієї справи працівники, читачі бібліотек-філій №9 (20 мішків), №8, міської бібліотеки для дітей...

- Але зібрано, - коментує Ігор Дах, - поки що мало. Зрештою, це не моя ініціатива, а всеукраїнська акція волонтерів. І тепер, червоноградці, не пізно долучитися до неї. Принесіть у найближчу бібліотеку (зокрема, перелічені) вже не потрібну у домашньому господарстві річ - звичайнісінький полотняний білий мішок. Тим ви зможете зберегти життя українському бійцю!

Маркіян ЛЕХМАН,

студент факультету медіакомунікацій та підприємництва Української академії друкарства.