Афіша

У Червонограді відбувається чимало цікавих мистецьких заходів, зокрема у школах та інших навчальних закладах, бібліотеках; не раз приїжджають творчі колективи, актори, аматори сцени, навіть з-за кордону. Як не прикро, більшість таких  заходів залишається поза увагою місцевих ЗМІ. Заповнити ці прогалини й оперативно інформувати про мистецьке життя нашого міста покликана рубрика «Культурна мозаїка».

(0 Голосов)

 

Поки що зима ще не дошкуляла міцними морозами. Все ж, лебедям, які залишилися зимувати на плесах Західного Бугу, «на краю» Червонограда, таки холодно і голодно. Щоправда, орнітологи стверджують: за такої погоди лебеді самостійно знаходять поживу у воді. Але її мало...

Тому  я з друзями у часі студентських різдвяних канікул завітав у гості до лебедів. Попередньо запаслися хлібом, подрібнили його на скибки і годували пернатих. Ті дякували нам, довірливо заглядали в очі. Все, як у добрій різдвяній казці.

Не пошкодуйте і ви кількох гривень на гостинці для лебедів. Не залишайте їх наодинці з зимою!

Маркіян ЛЕХМАН.

Студент факультету медіакомунікацій та підприємництва Української академії друкарства.

 

(0 Голосов)

 

Студенти-четвертокурсники спеціальностей «Підземна розробка корисних копалин» й «Експлуатація та ремонт гірничого й електротехнічного обладнання» Червоноградського гірничо-економічного коледжу успішно склали державні іспити. Попереду ще захист дипломних проектів. Але перед тим набуті теоретичні знання вони мають закріпити на чотиримісячній навчально-виробничій практиці, яку проходитимуть на шахтах ДП «Львіввугілля».

Отож, у коледжі започаткували добру традицію - проводи на практику. В актовій залі з напутнім словом звернулися до четвертокурсників заступники директора коледжу з навчальної роботи Сергій Романчук, з навчально-виробничої роботи Світлана Кулина, викладачі фахових дисциплін, охорони праці. Повірте, вони неабияк переживають за своїх студентів і зичать їм тільки добра.

Відправив молебень за успішне проходження практики, прочитав охоронні молитви і вручив образочки-обереги о.Роман Сковрон з церкви Священомученика Йосафата. До речі, свого часу, перед здобуттям богословської освіти, о.Роман закінчив саме цей навчальний заклад.

А все дійство супроводжувалося цікавим концертом, який підготували учасники студентської художньої самодіяльності.

Тарас ЛЕХМАН

(0 Голосов)

 

Програма творчого візиту Марії Чумарної, талановитого педагога-новатора, письменниці, журналіста, у Червоноград виявилася доволі насиченою. Гостя зі Львова не вперше у шахтарському місті, і воно їй дуже сподобалося.

Насамперед відбулася зустріч у бібліотеці-філії №3, на яку завітали учні 6-7 класів ЗШ №2, заступник директора навчального закладу Ірина Костюк, вчитель Тетяна Новікова, бібліотечний працівник Ірина Бубела. А представила гостю завідувач бібліотекою-філією Людмила Полько.

Марія Чумарна відразу повела цікаву, невимушену розмову зі школярами, трішечки розповіла про себе. У 1975 році вона закінчила Львівський університет, здобула філологічну спеціальність і розпочала свою педагогічну діяльність у сільській школі. Це були важкі часи тотального стеження один за одним. Доноси рікою пливли на столи співробітників КДБ. Їй, молодій вчительці-філологу, доводилося займатися у кабінеті фізики, де легше було встановити мікрофони («жучки») для прослуховування, що успішно робив директор школи.

Але Марії Чумарній захотілося проводити нестандартні уроки, аби глибше зацікавити дітей рідною словесністю, культурою. Отож ввела у навчальну програму факультатив казки. Учні охоче залишалися після уроків, аби самим творити казки. Щось таки писали. Розкута дитяча фантазія тільки сприяла цьому. Однак старші педагоги, особливо «вірні ленінці», аж ніяк не схвалювали такого новаторства.

Посеред навчально року Марії Чумарній довелося залишити школу і вибратися зі села. Проводжали її ледь не всі мешканці, на автобусній зупинці зібралося багато дітей. Один хлопчина, якому особливо вдавалися казки, гірко-гірко плакав. Не хотів відпускати вчительку. Так вже полюбив її!..

- Якось, через багато років, він явився мені уві сні, - згадує Марія Чумарна. - Тоді чимало часу я вже пропрацювала у газеті, вела передачі на радіо, писала книги, стала членом Спілки письменників і Спілки журналістів, і враз через отой сон збагнула: потрібно все залишити й створити для дітей школу нового типу, де б заняття проходили небуденно, зацікавлено, де б діти успішно засвоювали шкільну програму і знали ще більше.

Так і постала авторська школа Марії Чумарної. Її відкриття відбулося 24 серпня 1991 року, знаменно, що саме у день проголошення незалежності України. Спочатку функціонував тільки перший клас (30 учнів). З року в рік дійшло до випускних класів. Програму творили «на ходу поїзда». Ця школа вчить дітей нестандартно мислити, творчо розвиватися. «Вже тоді наші педагоги вперше застосували елементи інтегрованої освіти. Що активно впроваджується тепер, ми впровадили давно», - прокоментувала гість. А першим щаблем навчання і виховання у цій школі була і залишається українська казка.

Тож, зважаючи на дитячу аудиторію, Марія Чумарна повела мову про казки, міфи та легенди. Бо саме через них ми можемо пізнати чи наблизитись до пізнання таємниць походження Всесвіту, світогляду прадавніх цивілізацій (в т.ч. - праукраїнської), пізнати феномен української нації, душу українського народу. Адже Україна - ареал найдревнішої культури.

Дослідження Марії Чумарної в історичному та часовому вимірах сягають ще дольодовикового періоду. Автор прискіпливо простежує зв'язки культур Вавилону, Шумерії, Єгипту, Греції, Риму, Скандинавії (і не тільки цих) з праукраїнською, пропонує сміливі гіпотези, твердження.

- Росіяни спотворили наші казки, - розповідає Марія Чумарна. - Наприклад, Кощій (кость, кістка) має трактуватися як першоелемент, першооснова видимого буття; Баба Яга - енергія... Та й вовк не є недолугим. Це дуже самоорганізована тварина. Тепер їхню (росіян) інтерпретацію ми часто використовуємо як нашу казку. Але такого слід позбутися!

Попри педагогічні клопоти, на щастя, Марія Чумарна не полишила письменницької діяльності. Вона є автором 75 книг для дітей (різного віку) і дорослих. Окремі з них презентувала під час зустрічі - «Читайко-відгадайко», «Мала й Велика Україна», «Стражі», «Казки для друга», «Кумедна читанка». Також читала власні твори.

Не обійшлося без вікторини. Приз за правильну відповідь, звісно, книга. Скажімо, яка літера найбільш вживана в українській мові? Виявляється, «К». Ця літера, на думку авторки, своєрідний код нашої держави - край, країна, Україна. Є у Марії Чумарної й вірші, де всі слова починаються з літери «К».

Зустріч справді видалася цікавою, пізнавальною. Від такого спілкування школярі отримали чимале задоволення. Опісля ще відбулися зустрічі з учнями та вчителями у ЗШ №12, гімназії, творчий вечір у центральній міській бібліотеці.

Тарас ЛЕХМАН

 

 

 

(0 Голосов)

 

Розпочинаючи на засіданні виконавчого комітету Червоноградської міської ради (29.11.2018 р.) розгляд питання про зміни тарифів на теплову енергію, перший заступник міського голови Дмитро Балко наголосив:

- На жаль, місто не може впливати на політику ціноутворення у сфері газопостачання. Його вартість у порівнянні з минулим роком вже зросла на 23 відсотки. А від блакитного палива залежать інші галузі й відповідне ціноутворення. Тут щодо платоспроможності враховувалося підняття мінімальної заробітної плати, пенсій, інші фактори. Тому необхідно внести зміни до рішення виконавчого комітету Червоноградської міської ради від 30.11.2017 р. №211 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для бюджетних установ та інших споживачів КП “Червоноградтеплокомуненерго” у новій редакції.

Вартість постачання теплоенергії - грн/Гкал; з ПДВ - для бюджетних організацій та інших споживачів становитиме тепер - 12, 79.

Коментуючи прийняте рішення перед розглядом інших важливих питань, міський голова Андрій Залівський ще раз порадив мешканцям міста скористатися правом на субсидії, правильно оформити документи. Нагадав, що цього року тепло для дошкільних, навчально-освітніх закладів, медичних установ подали раніше від «офіційного старту» опалювального сезону. А примхи погоди не передбачити сповна. Якби таке було можливе, то по-іншому формували б міський бюджет.

Директор КП «Червоноградтеплокомуненерго» Степан Дмуховський погодився про непопулярність таких заходів, але це вимушений крок, місто не може залишитися без тепла. Навіть за умови реструктуризації перед «Львівгазом» місто повинне проплатити 78 % суми вже за спожитий газ.  Тут годі не згадати про негативний приклад Сміли Черкаської області, необдумані рішення місцевої влади, коли Сміла залишилася без газу, теплопостачання. Не варто повторювати таких помилок. Про це широко повідомляли ЗМІ.

Прийняте членами міського виконавчого комітету рішення (як документ) вступить у дію через 15 днів після його оприлюднення у місцевій пресі.

ЗИМОВИЙ ГРАФІК РУХУ АВТОБУСІВ

Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Віталій Гаманюк вніс на розгляд питання «Про затвердження графіків руху автобусів на автобусних маршрутах загального користування на території Червоноградської міської ради». Йдеться про зимовий період: 1 листопада 2018 р. - 31 березня 2019 р.

Особливо «гарячим»  виявився маршрут №7, оскільки об'єднано два маршрути - №1 та №7. У пасажирів, а багато з них зверталося до органів місцевої влади, єдине прохання - забезпечити їх належну доставку та вчасне перевезення з Червонограда до смт. Гірник. Міська рада, виконавчий комітет врахували це. Хоча у зимовий період замість 6 курсуватимуть 3 автобуси в режимі маршрутного таксі, але, як запевнив автоперевізник, належним чином. Тож члени виконавчого комітету дали згоду на внесення змін у Договір №4/18 від 08.10.2018 р. між виконавчим комітетом Червоноградської міської ради та автомобільним перевізником ТзОВ «Авто-Лайн» у частині про організацію перевезень пасажирів на автобусним маршруті №7. Авто і далі курсуватимуть маршрутом: Автовокзал - вул. Сокальська - вул. В.Стуса - вул. А.Шептицького - вул. С.Бандери - вул. В.Івасюка - вул. Клюсівська - вул. Героїв Майдану - пл. Соборна - вул. Б. Хмельницького - Застава (вул. Львівська) - смт. Гірник. Початок і завершення руху у понеділок-п'ятницю: 6.30 - 20.00; у вихідні та святкові дні: 6.30 - 19.30.

Новий графік руху зможете прочитати на інформаційних таблицях, встановлених на автозупинках. Також він буде опублікований у газеті «Новини Прибужжя».

У НІЧ НА СВЯТО МИКОЛАЯ

Не вигаданий персонаж Дід Мороз, а Святий Миколай принесе червоноградським дітям (і дорослим також) новорічно-різдвяний подарунок та радість:

- До 18 грудня на Вічевій площі міста буде встановлена новорічна ялинка, з ілюмінаціями, іграшками... Таке рішення прийняв виконавчий комітет Червоноградської міської ради. Відповідальний за проведення усіх робіт - директор КП «Червонограджитлокомунсервіс» Юрій Кукоба. За дотриманням правопорядку, пожежної безпеки стежитимуть працівники міського відділу поліції та ДСНС.

 

 

(0 Голосов)

 

Декада історії, проведена у Червоноградському гірничо-економічному коледжі цикловою комісією соціально-економічних дисциплін, насамперед була присвячена важливим подіям, які відбулися в Україні 100 років тому — проголошенню ЗУНР (1 листопада 1918 р.), Акту Злуки ЗУНР та УНР в Єдину Соборну Державу (22 січня 1919 р.), а також іншим віхам нашого минулого, які і тепер, через століття, формують політику незалежної Української держави на міжнародній арені.

Цікаву й пізнавальну для молоді наукову конференцію «Утворення ЗУНР - 100-річний ювілей» організував викладач Ігор Запісоцький. На ній студенти Павло Нестер, Віталій Чайковський, Наталія Побережник, Богдан Станчук, Андрій Бурка, Олег Бобицький, Роман Стадницький детально висвітлили та проаналізували національні й суспільно-політичні  передумови Листопадового чину, проголошення ЗУНР, її державне будівництво, життя і діяльність Євгена Петрушевича, Костя Левицького, Дмитра Вітовського, проблеми, які виникли внаслідок окупації Східної Галичини, сутність та наслідки Ризького договору (приєднання Східної Галичини до Польщі - 18 березня 1921 р.), його остаточне підтвердження Радою Амбасадорів у 1923 р., уроки визвольних змагань. У висновках студентських доповідей та повідомлень чітко наведено паралелі із сьогоденням. Зокрема, Україна і тепер залишається «ласим шматком» для агресивно налаштованих націоналістів, політиків-популістів Польщі, Угорщини... А прояв імперських зазіхань Росії відверто проявився у 2014 році - анексія Криму, війна на Сході України...

Якби не було поразки ЗУНР та УНР, то не було б на українських теренах геноциду проти нашого народу. Тому в унісон конференції відбулася ще й виховна година «Запали свічку пам'яті», приурочена 85-річчю Голодомору в Україні, яку провели викладачі Оксана Костюк і Тетяна Гуменюк. Активну участь у ній взяли студенти Руслана Гетьманчук, Марія Серкіс, Михайло Дума, Юрій Гевко, Тарас Литвин, Галина Гремента та ін. Вони наводили статистку жертв Голодомору в Україні, цитували спогади очевидців, які пережили це страхіття, організоване московською більшовицькою владою. Відповідний музично-пісенний супровід-реквієм звучав у виконанні Любові Мельник, Дарії Колеснікової, Романа Стадницького.

Викладач Андрій Мулька провів з вихованцями коледжу бесіду на тему «Поняття й ознаки правової держави та громадянського суспільства», яка відбулася у гуртожитку навчального закладу. Студенти також підготували випуск стінних газет до 100-річчя проголошення ЗУНР і 5-річчя Євромайдану.

Важливо, що молодь досліджує нашу історію, схиляє голови перед тими, хто віддав життя за Волю України!

Тарас ЛЕХМАН