ЛМО "Третій горизонт"

Голова ЛМО Третій горизонт 

Літературно-мистецьке об’єднання  Третій горизонт.

Створене в лютому 2008р.

Засновник:  Ігор Дах. 

 Співзасновники: Людмила Ржегак, Ольга Голузинець. 

Основна мета об’єднання-

  Сприяння державним, громадським та іншим організаціям у національному, героїко-патріотичному, моральному та естетичному вихованні громадян України.

  Об’єднання  має статус шахтарського. ЛМО опікується Українська Асоціація письменників (Львівське відділення ім. Віталія Микульського).  Першим головою було обрано Ігоря Даха – вересень 2008 р.- вересень2010р. З вересня 2010р. об’єднання очолює  поетеса  Ольга Голузинець. ЛМО випустило  альманахи:   “Третій горизонт ” №1 та №2, дитячі “Ліхтарик”№1 та №2. Редактор-упорядник Ігор Дах. З жовтня 2008р. виходить газета Літературний Червоноград. Засновник і видавець Ігор Дах ( редактор Людмила Ржегак) В об’єднанні біля тридцяти членів, а  це: поети, прозаїки, співочий гурт. Членами Української Асоціації письменників стали: Ігор Дах, Мар’яна Правдолюбенко, Ганна Кузьмак, Людмила Ржегак, Ольга Голузинець, Марія Лобай, Надія Олемар. Ольга Голузинець та Ігор Дах є членами Всеукраїнського об’єднання Письменники Бойківщини. Поети об’єднання  є дипломантами літературних конкурсів ім. Мирона Утриска у м. Турка та В. Дроцика у м. Червоноград. Кожен номер альманаху та газети «Літературний Червоноград» передаються  у шкільні, міські бібліотеки безкоштовно.   У багатьох бібліотеках обладнані стенди з авторською літературою «Третього горизонту».

  Літгоризонтівці  передали в бібліотеки, школи, дитячі садочки України та в діаспори за рубіж понад шість тисяч авторських  книг - безкоштовно. Проведено близько десяти презентацій, більше ста зустрічей у школах , бібліотеках, санаторіях, підприємствах області та за межами. У 2010 р.  започаткували літературний конкурс ім. В. Дроцика,  а  з січня  2011р.  Перший  літературний конкурс розпочав свою роботу. 

  Мета літературного конкурсу: активізація літературно - мистецького життя Прибужжя, популяризация творів митців регіону, пропаганда українського художнього  слова серед  широких  верств  населення.Завдання - залучення нових авторів, як регіону так і інших областей України.

(1 Проголосовало)

Ні, мова не йде про переведення стрілок годинника, тим паче про обмеження когось у просторі і часі… Таку доволі символічну назву має червоноградський (чи тільки?) журнал «МІСЦЕВИЙ ЧАСопис».   Ось тут частку  «опис» на титульній сторінці зумисне подано малими літерами.  А ще – зображення годинникової  цифри  «12» без стрілок самого годинника. І якщо мова йде про ніч, то тоді, начебто, секунду ми залишаємося без часу, все на «нулю»,  хоча час таки плине.

Журнал почав виходити друком як додаток до газети «Літературний Червоноград». Читачі вже мали нагоду ознайомитися з першим номером журналу, який планують видавати двічі на рік. Ініціатором і засновником видання став червоноградський поет і прозаїк Ігор Дах. Він прагне об’єднати  на сторінках «МІСЦЕВОГО ЧАСопису» авторів з різних регіонів України. Тож не дивно, що тут надрукували свою поезію, прозу, літературно-критичні статті та рецензії  Іван Сало, Елла Красноступ, Марія Деленко, Надія Черкес (м. Львів), Йосип Палятинський (м. Кіцмань), Катерина Ворожбит (м. Рава-Руська), Єва Кресало (с. Лавриків Жовківського району), Любов Бенедишин (м. Сокаль), Ігор Дах, Надія Олемар, Богдан Мороз, Володимир Коваль, Людмила Ржегак, Надія Марцинюк (м. Червоноград) та інші літератори.

(9 Голосов)

 

Червоноградському літоб’єднанню «Третій горизонт» виповнилося п’ять років. Святкування першого «маленького» ювілею перетворилося на цікаве літературно-мистецьке дійство, яке відбулося у Червоноградській центральній міській бібліотеці для дітей та юнацтва.

Здавалося б, п’ять років – невеликий проміжок часу для творчої спільноти, але «Третій горизонт» зумів себе утвердити. Членами літоб’єднання видано 50 збірок поезії і прози, три альманахи «Третій горизонт», два дитячих альманахи «Ліхтарик», два десятки номерів газети «Літературний Червоноград», проведено 150 заходів у навчальних закладах, трудових колективах, в організаціях та установах, бібліотекам подаровано шість тисяч (!) книг, сім авторів стали членами Української асоціації письменників, налагоджено тісні зв’язки з літераторами зі Львова, Донеччини, Дрогобича, Турки, Жовкви, сусідами - сокальчанами; проведено два конкурси ім. Володимира Дроцика. Повсякчас триває активна робота з творчою молоддю. При Сілецькій школі діє поетичний гурток «Джерельце» (куратор – Марія Лобай). Юні автори часто друкуються у виданнях літоб’єднання.

- Отож, - як сказали ведучі святкового дійства Ігор Дах і Ольга Голузинець (колишній голова і теперішній очільник літературної спільноти), - «Третьому горизонту» є чим прозвітувати перед читачами, шанувальниками рідного слова.

Та, передусім, хвилиною мовчання присутні вшанували пам'ять спочилих у Бозі Любомиру Петрусь і Михайла Щурка-Вігора, які були серед зачинателів цього літоб’єднання.

Розповіді про життя-буття третьогоризонтівців , їхні творчі плани на майбутнє доповнювались піснями у виконанні самодіяльного гурту «Надвечір’я» (Олег Гейко, Петро Федюк, Володимир Кравчук, Іван Петречко, Степан Пиріг, Леся Предко, Ольга Голузинець), який створено при Червоноградському територіальному центрі соціального обслуговування населення, та композитора і виконавця Наталії Зіньків. Приємно, що звучали й пісні на вірші місцевих авторів - Ігоря Даха, Людмили Ржегак, Ольги Голузинець, Ганни Кузьмак.   Серед членів літоб’єднання є й ті, у творчості яких поєдналися поезія і музика, наприклад, у Марії Козакевич.

 

(25 Голосов)

(До 5-літнього ювілею «Третього горизонту)

  

  Хтось скаже, що п’ять років – не вельми великий проміжок життя творчої спільноти. Але Червоноградське шахтарське літературно-мистецьке об’єднання “Третій горизонт ” має чим прозвітувати за такий період.

   Воно засноване у лютому 2008 року ініціативною групою поетів Червонограда. Установчі збори відбулися в приміщенні Червоноградської школи-інтернату. За час функціонування об’єднання членами Української асоціації письменників стали Мар’яна  Правдолюбенко, Людмила Ржегак, Ганна Кузьмак, Ольга Голузинець, Марія Лобай, Надія Олемар. У творчому доробку окремих з них не одна видана збірка. Лідером за кількістю  виданих книг і, безперечно, художньою цінністю стали Ігор Дах та Людмила Ржегак. Не згрішимо, якщо скажемо, що  саме Ігор Дах (ініціатор і засновник), Людмила Ржегак, Надія Олемар, Ганна Кузьмак, Любомира Петрусь, Ольга Голузинець, Тарас Лехман  створили кістяк майбутньої літературно-мистецької організації. Водночас заявили: згуртуймося, підтримаймо один одного, ось тоді буде легше реалізовувати свої задуми, стати на обороні українського слова.

     З’ясувалося, що таких ентузіастів – чимало. Дехто несміло говорив про те, що пише, щось творить на папері, дехто вже мав перші публікації, у когось були й вагомі творчі доробки. Але завдяки взаємопідтримці та взаємодопомозі “посипались” збірки Надії Марцинюк, Наталії Кічун, Надії Олемар, Богдана Демчука, Марії Обшарської. Зусиллями об’єднання видано п'ятнадцять номерів газети “Літературний Червоноград”, по два альманахи “Третій горизонт”, “Ліхтарик”, який є першим у нашому краї альманахом для дітей, колективну збірку “До тебе, Лесе, ідемо…”, до Літературного конкурсу ім. Володимира Дроцика  ”Із джерел поетичного слова”. Фінансуванню видань багато сприяли вугільні підприємства Червонограда, адміністрація ДП “Львіввугілля”, шахтарські профспілки. Тепер опіку над “Літературним Червоноградом” взяв доброчинець, член ЛМО     “ Третій горизонт” Іван  Самуляк.

 На сторінках наших часописів виступали Марія Магдзяк, Валентина Ковальчук, Галина Українець, Віктор Данилів, Любов Степчук, Дарія Коберник, Ярослав Дзендровський, Ігор Данюк, Тетяна Карпів,  друкувалося багато учнівської  молоді, поети, прозаїки, композитори з Жовкви, Львова, Кіцмані, Дрогобича, Сокаля, Макіївки… Авторська географія чимраз розширюється.     

   Годі не згадати про спочилих у Бозі Любомиру Петрусь, Михайла Щурка-Вігора, Кузьму Смаля – фольклориста та композитора з Буковини, який написав пісні на слова  Людмили Ржегак, Ольги  Голузинець.