Серед видань

(1 Проголосовало)

Якось потрапив мені до рук жовтневий (2014 р.) номер «Дзвоника» - журналу українських дітей Румунії, який видає Союз Українців Румунії. А всього за сім років вийшов друком 91 номер.

Це видання відразу вразило мене яскравими ілюстраціями, цікавими віршами, оповіданнями, казками, розповідями, дитячим гумором… До речі, так само жартують, як і в Україні! Та, передусім, вельми кортіло дізнатися, що читають українські діти – мої ровесники зі сусідньої держави.

У журналі «Дзвоник» я прочитав багато віршів, авторами яких є Ірина Мойсей, Іван Негрюк, Марія Дяченко, Людмила Михайленко, відразу впізнав прізвища поетів з України (їх зустрічаємо і в шкільних підручниках) – Дмитро Білоус, Олесь Лупій. Ігри та розваги для дітей придумав Іван Ребошапка. Також вміщено пісню «Пофарбувала осінь листя» . Слова до неї написала Марія Чубіка, а музику – Іван Лібера.  Є у «Дзвонику» розповіді про осінь, місяць жовтень з його прикметами, свято Покрови.  Зацікавили казки Михайла Гафія Трайста «Пригоди лісових друзів», румунської письменниці Кріни Декусяре «Вередливий комар» (у перекладі українською), Вільгельма Гауфа «Маленький Мук», яку свого часу переклав з німецької український класик Олександр Олесь.

Журнал мені видався на всі смаки! Але шкодую, що прочитав лише один номер.

Дзвони, «Дзвонику»! Твій голос ми почули в Україні.

Маркіян ЛЕХМАН, слухач Червоноградського відділення МАЛіЖу

(1 Проголосовало)

Вийшов друком четвертий номер  (2014 р.) художньо-літературного журналу Прибужжя «МІСЦЕВИЙ ЧАСопис» (м. Червоноград), який обєднав майже 30 авторів з різних регіонів України. Тож він, за сутністю, далеко не місцевий. Нове число журналу-піврічника відкриває стаття редактора і видавця Ігоря Даха «Для роздумів». У ній актуалізується  тема духовності, моралі суспільства, людської відповідальності.

Поезія представлена творами Наталії Ковальської, Марії Магдзяк, о. Романа Боруцького, Людмили Ржегак, Василя Сторонського, Надії Олемар, Оксани Прийми-Федух, Мар’яни Правдолюбенко, Артемія Звершкховського, Наталії Кічун-Лемех, Марії Грицан, Андрія Грущака, Богдана Демчука, а також спочилого у Бозі Євгена Кравчука (1939-2013 рр.). Прозу у журналі надрукували Орися Соловей, Ігор Дах, Володимир Зінченко…

Часопис не залишив поза увагою теми Шевченкіани. Адже в Україні – Рік Кобзаря. Цьому присвячена стаття Йосипа Палятинського «Ім’я Шевченка – то наш стяг!» і замітка про виставку картин студентів Бродівського педагогічного коледжу ім. Маркіяна Шашкевича, створених  за полотнами Великого Тараса, яка експонується у Червоноградській філії Львівського музею історії релігії.

Про шахтарів Прибужжя розповіла у зарисовках «Бригадир – це звучить гордо» та «Трудові здобутки» редактор газети «Гірник» ДП «Львіввугілля» Лариса Гуменюк.

У рубриці «ЧАС художника» надруковано репродукції малюнків юних майстрів пензля, учнів Червоноградської школи мистецтв Ірини Пелех і Олександри Войтко, які займаються у художній студії під керівництвом Олени Лазарєвої.

«Порцію» веселих загадок подарував дітям Сергій Гейшев.

Приємно, що на сторінках журналу регулярно виступають юні дописувачі. Вважайте це доброю традицією! Тож у четвертому номері прочитаєте міні-прозу Маркіяна Лехмана, Ольги Бучек, Олени Федюри і Дарини Пупко. До речі, Ольга Бучек, Олена Федюра  і Дарина Пупко є слухачами Червоноградського відділення Малої Академії літератури і журналістики (керівник – Ігор Дах). Вони представли на суд читачів казки (відповідно) «Розмова зі землею», «Сніжинка  Зірочка» і «Три насінини». Мені не раз випадала приємна нагода рецензувати та редагувати їхні дописи. Вражає стрімке творче зростання авторок. Відчутно: дівчатка багато і старанно працюють над словом. Щодо їхніх літературних казок, то в них дотримано всі канони цього жанру, добре продумані сюжети й вибудувані фабули, є несподівані розв’язки.  Бо й справді, літературна казка інколи нагадує новелу, і саме через несподівану розвязку. А своєю щирістю і навіть дитячою наївністю казки «маліжанок» неабияк зацікавлять читача.

Видання ілюстроване багатьма фотографіями, зокрема серією світлин з IV  Всеукраїнського літературно-мистецького конкурсу ім. Володимира Дроцика. Є у журналі й культурологічна інформація, рецензії-анотації тощо.

Тарас ЛЕХМАН, журналіст, м. Червоноград