(3 Голосов)

При Червоноградському відділенні Малої Академії Літератури і Журналістики (МАЛІЖ) започатковано цікавий видавничий проект – маліжани, слухачі академії, мають нагоду видавати свої перші збірки творів.

А виходять вони друком додатками до газети «Літературний Червоноград». До речі, її редактором, як й очільником відділення місцевого МАЛІЖу, є Ігор Дах. Керівники літературно-видавничого проекту – колишній  військовий журналіст, прозаїк, публіцист, ректор МАЛІЖу Василь Тарчинець і директор Червоноградської ЗШ №9 Любов Денисюк. Тільки завдяки такій тісній співпраці дорослих й активної творчості школярів постала своєрідна бібліотека. Поки що у серії вийшло чотири збірочки. Але ж на цьому і творчі процеси, і видавничі плани не вичерпалися. Є ще багато  ідей та задумів.

Подивімося на збірочку Вікторії Станько (школа 9) – «Іде Святий Миколай». У передмові до неї Ігор Дах пише: «Напевно кожній дитині, і не тільки, буде цікаво дізнатися від талановитої авторки про добрі наміри Святого Миколая». І тут годі заперечити! Кожен вірш Вікторії Станько звучить, мов молитва до Чудотворця:

«Прошу тебе дуже,
Святий Миколаю,
Принеси дарунок
Для рідного краю».

А що то може бути за дарунок? Звісно, мир, злагода, здоровячко для всіх.

Багата творча палітра у Тетяни Коваль (школа 8). Це демонструє збірка  «Коли душа співає». Є тут, з-поміж іншого, присвяти матусі, татові, сім’ї:

«В казковім довкіллі
Сім’я та мій дім.
Тут з ласкою Бога
Любов живе в нім».

А ще у неї цікаві мрії: «Хотіла б я, мов птаха, полетіти…».

Тетяна Коваль нагороджена багатьма грамотами й дипломами за участь у літературно-мистецьких конкурсах. Крім того, вона гарно малює. На окремих сторінках збірочки використано репродукції картин автора. Передмову написала вчителька світової літератури Марія Совгар. Дизайн обкладинки виконала сестра Тетяни – Юлія Коваль.

Ольга Бучек навчається у школі №1. Є переможцем та призером кількох етапів конкурсів знавців української мови ім. Петра Яцика й ім. Тараса Шевченка. Активно займається танцями, співає у церковному хорі, грає на фортепіано… І як тільки вона ще встигає писати вірші, замітки, брати інтерв’ю, навіть створює власні пісні… Про її непересічний талант засвідчує збірочка «Моя весна». Ось якою Ольга Бучек побачила весну у Червонограді:
«Завітала в моє місто
Весна, дівка-чарівниця.
На ній пишнеє намисто
Сонечком з небес іскриться.

Край шахтарський заквітчала
Вона зрання буйним цвітом.
В гаю птаха заспівала -
Спів полинув понад світом».

Дарина Пупко (школа №9) вирішила переосмислити та переробити у віршованій формі відому казку «Червона Шапочка». Так і назвала свою книжечку. «Казки, а хто їх не любить, - пише у передмові завідувач шкільною бібліотекою Галина Лех. – Їх читають дорослі, з великим задоволенням слухають діти. У своїй першій книжечці «Червона Шапочка» (стара казка на новий лад) Дарина Пупко прагне, щоб добро перемогло зло і злий вовк перетворився    на собаку, що охороняє оселю». Юна авторка промовисто завершує свій літературний твір:
«На цьому і скінчилась казка.
А ви, вовки, усі, будь ласка,
Більш не бажайте зла нікому
Та йдіть собі скоріш додому…».

Чи не варто декому з дорослих прислухатися до мудрих, щирих слів дітей?!.

Кожне видання ошатно оформлене, багатоілюстроване. Звісно, юні автори розраховують насамперед на читачів – своїх ровесників. Але, певен, книжечки сподобаються й дорослим. Головне – сприйміть цих юних поетів і журналістів як своїх дітей, онуків.

Тарас ЛЕХМАН