(0 Голосов)

 

 

Цього року, 22 березня, християни східного обряду відзначатимуть Хрестопоклінну неділю — третю, яка передує четвертому тижню Великого посту.

У цей день хрест виносять на середину храму для поклоніння йому. Дія нагадує усім віруючим, що Ісус Христос відкупив гріхи людства.

За народною традицією тиждень має назву Хрестя або Поклони, оскільки починають бити поклони аж до суботи перед Великоднем. Назви Середохресний, Середохрестя пов'язані з середою на цьому тижні. Тоді «піст ламається навпіл», тобто вже минула половина його часу. Існувало повір'я: коли опівночі уважно прислухатися, то можна почути звук перелому. Добра прикмета, якщо після затяжної зими і холодної ранньої весни у Середопістя раптово тріснув лід на водоймах.

У середу кожна господиня замішувала прісне тісто і випікала невеличкі хлібини чи паляниці у вигляді хреста. Такі хлібини-хрести, за повір'ям, мали магічну силу. Їх клали у засіки з посівним зерном. Господарі брали їх зі собою в поле під час сівби. Розламували хлібні хрести по раменах і закопували у чотирьох кутках ниви, щоб земля добре родила. Решта - з'їдали.