(0 Голосов)

 

 

24 липня українські християни вшановують Святу рівноапостольну княгиню Ольгу. Але в цей день у церквах східного обряду також поминають Святу дівицю-мученицю Євфимію. Однак, за українською християнською традицією, Велика княгиня Ольга, як то кажуть, «відтіснила» Євфимію на другий план. Тож і день у народі називають Ольжиним. А ім'я Євфимії навіть рідко згадується у церковних календарях.

Втім, вона народилася і жила у місті Халкедоні, належала до ревних християн. Завжди ходила у чорній одежі, підкреслюючи цим, що не прагне світських задоволень, тілесних утіх, а сповнена глибокої духовності і посвяти Богу. Євфимію стратили за Христову віру 307 року. Такі деталі з її життєпису подає історик Церкви Євагрій.

Згодом на честь Cвятої дівиці-мучениці Євфимії спорудили велику церкву. Тут 451 року відбувся IV Вселенський Собор.

Ні свято Ольги, ні свято Євфимії не належать до найважливіших церковних. Тим паче, що для селянина - гаряча пора у полі. Виняток, якщо справляють храмові празники і, звісно, Ольги ввечері після важкої праці можуть відсвяткувати свої іменини.

Цей день не позначений якимось особливими обрядами у народному побуті українців, але, як з'ясували наші пращури, прогностичні прикмети застерігають:

- Якщо на Ольги зірвався сильний вітер, то він гулятиме до дня Володимира (28 липня); а якщо буревій зірвався на Володимира, то гулятиме до Іллі (2 серпня).

- Дощовий день на Ольги - поганий обмолот, бо дощ гулятиме чотири дні і зерно промокне.