(0 Голосов)

 

 

Остання неділя перед Великим постомПрощена, або ж у народі — Запусти, Заговини. Звісно, інколи не обходиться без частувань, зустрічі гостей, але, не забуваймо, що прощення — це суто християнський обряд, за яким дотримання посту буде марним, якщо душа з гріхами.

Цієї неділі першими просять одне в одного пробачення священик і парафіяни. Роблять це відразу після відправи Служби Божої у храмі. Відвідують рідних, близьких, знайомих, друзів, щоб пробачити один одному заподіяні кривди - чи словом, чи ділом. Звісно, тепер можна скористатися мобільним телефоном, електронною поштою.., але головною сутністю залишаються щире покаяння. Важливо не тільки просити прощення, а й уміти і хотіти простити. Дехто відвідує могили на кладовищі і також просить прощення.

За старих часів люди були переконані, що саме увечері Прощеної неділі відбудеться Страшний суд. Тому намагалися не виходити з дому, зосереджувалися у собі, пригадуючи усі гріхи, аби під час Великого посту (і то ж у перший день) ретельно висповідатися.

Щодо традицій, то перший млинець - символ сонця, а млинці неодмінно готували на Запусти, призначався для поминання померлих. Іноді його віддавали жебракам, щоб і вони помолилися за душі покійних.

Після останньої скоромної вечері кожен член родини брав варене на твердо яце, розбивав об лоба, перекочував через поріг і за порогом їв його. Робилося це для того, щоб Великий піст так само швидко минув, як перекотилося яйце. Втім, час і так швидкоплинний...