(0 Голосов)

 

 

Святий Юрій, якого вшановуємо 6 травня, у народній уяві українців виступає покровителем скотарів і хліборобів. До речі, у перекладі з латини це ім'я означає “хлібороб”, “землероб”.

Іконописці зображують Святого Юрія в образі лицаря, що сидить верхи на коні (найчастіше — білому), у руках тримає спис, яким убиває дракона. Щодо образу дракона, то він має подвійне значення: символізує і лихого, і язичництво. В даному випадку християнський Святий Юрій перемагає язичництво. А ось давня християнська легенда розповідає: це той дракон, якому язичники принесли в жертву дівчину.

Вважають, що 6 травня — день сходження на землю весни. До того весну запрошували в гості, закликали, а тепер вона повноправна господиня. Отож починає співати соловей і кувати зозуля. А Святий Юрій відмикає небо і випускає на волю росу, яка має у його день надзвичайні властивості, навіть може повернути зір сліпому, а дівчині додати краси. Про таку кажуть: “Вмита у росах”.

За старих часів на Юрія влаштовували обхід полів. Робили це всією громадою села. На полі відправляли Службу Божу, молилися за врожай, а потім частувалися, прямо в полі. Неодмінно брали зі собою дітей, бо, якщо дитина покачається по озимих посівах, то сама буде здоровою і хліб добре вродить.

У Юріїв день виганяли худобу на пасовиська. На Гуцульщині справляли проводи на полонину. У деяких етнографічних регіонах України, коли вперше на весні виганяли випасати худобу, ставили посеред двору глечик з молоком, а через вушка глечика просували ланцюг  і “розстеляли” його по землі. Якщо корова переступить через глечик та ланцюг, нічого не зачепить, не розіллє молока, значить під час випасання з нею нічого не трапиться.

Оскільки Святий Юрій ретельно опікується кожною твариною, то не можна цього дня відбирати у звіра те, що він вполював. Святий Юрій краще знає, що робити, кому яку здобич віддати...