(0 Голосов)

 

Через 20 днів після початку Великого сорокаденного посту відзначають Середопістя, яке завжди припадає на середу. Загалом Середопісним є весь четвертий тиждень Великого (Передвеликоднього, Великоднього) посту. Сама середа називається Середохресною, а неділя — Хрестопоклінною. З цього дня у церкві (та й під час домашньої молитви) починають бити поклони аж до свята Воскресіння Христового.

У народній традиції українців на Середохресну середу випікали з пшеничного борошна прісне обрядове печиво у формі хрестиків, яке так і називали - “хрести”. Його зберігали до того часу, коли їхали в поле сіяти яровину. Перед тим, як зробити перший засів, господар і вся сім'я з'їдали по такому середопісному коржикові, а одне печиво-”хрест” клали на ріллю, “щоб добре родила”.

Прислухалися, чи не тріскає цього дня на водоймах лід, особливо після холодної затяжної зими. Якщо тріскає, то казали: “Це його щука хвостом розбиває і нагадує людям про Середопістя”. Щоправда, за народними повір'ями, щука могла “розбивати хвостом лід” і на Теплого Олекси (30 березня), особливо, якщо на цей день припадало Середопістя - “рухоме” залежно від Великодня свято. Застерігали: “На Середопістя на лід не ставай!”. А й бо справді, від уже доволі крихкий. Але здебільшого до цього часу крига скресає. Однак вірили: хто опівночі на Середопістя почує тріск льоду — буде щасливим упродовж року!

Народна прогностична прикмета говорить:

- Тепле Середопістя — теплий Великдень.