Реклама

Погода в Червонограді
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
(0 Голосов)

 

Ми зачаровані українською вишивкою, зокрема сорочками-вишиванками. А тепер ще й з'явилися молодіжні футболки-вишиванки. Гарний вигляд мають, як кажуть, “стильний”! Для гостей з-за кордону, тим паче з української діаспори, такі елементи національного одягу стали не тільки бажаним сувеніром, а й однією з “візитних карток” України у світі, України, яка, попри лихоліття, зберегла своє минуле.

Справді, якими ж різноманітними є сучасні українські вишивки! Однотонні і різнобарвні, стримані й насичені багатством візерунків, використанням кольорових ниток; вишиті на білому, голубому, малиновому, сірому (лляному), чорному полотні. Вони можуть вражати, зачаровувати відтвореними на них квітами, геометричними фігурами, загадковими знаками. Та чи знаємо ми, що деякі знаки на узорах передаються від покоління до покоління, і вони надзвичайно древні, можуть налічувати по кілька тисяч років?.. Робиться таке ніколи “підсвідомо”, традиційно, і в цьому є своєрідний прояв коду нації. Принагідно скажемо, що деякі аналогічні знаки зустрічаємо і на наших великодніх писанках, давній кераміці.

...Відомо, що найбільш древніми є прості геометричні фігури. Отож, кілька слів про окремі з них.

КОЛО — один з початкових знаків. Воно символізує безперервність буття і вічність. Такий символ може зображатися в багатьох варіаціях, наприклад, вишитий на сорочці дівочий віночок (головний убір), два перстені тощо.

Близький до кола знак КРУГ із крапкою в середині є центром світобудови; в українському етнорозумінні також виступає символом сонця. До речі, це лише один із солярних знаків. Наприклад, не менш поширеним був (тепер зустрічається рідше) хрест із зубцями - “свастика”. Відомо, що він походить з часів Трипільської культури.

Центральна фігура в орнаментах багатьох культур — КВАДРАТ. Він символізує досконалість, гармонію, порядок. Крім того, квадрат — знак особливого числа “4”, яке українці розуміли, як символ першоелементів (вогонь, вода, повітря, земля), чотири сторони світу, чотири точки земної кулі, чотири пори року, чотири життєві цикли: принаймні, дитинство — юність (молодість) — зрілість — старість. Квадрат — це й Світове Дерево (Дерево Життя), у якому коріння — минуле, стовбур — сучасне, крона — майбутнє, а все Дерево (наче четвертий об'єднавчий елемент, часовий вимір) — сутність.

РОМБ пов'язують із здатністю життєвідтворення людини і плодючістю землі. Він складається з двох нероздільних трикутників — чоловічого і жіночого начала. В українському розумінні: три кути тримає жінка, а четвертий — чоловік, так само, як і в приказці про хату: “Жінка тримає хату за три кути, а чоловік — за четвертий”.

ТРИКУТНИК — символ вузької брами, що веде до вічного життя. Також символізує єдність трьох світів: земного — явного, підземного — невидимого, потойбічного, небесного — духовного. Це і три стихії — вогонь, вода та повітря. Інші смислові навантаження кодового знаку: три рівні буття, тривимірність світу, а згодом, з прийняттям християнства — Пресвята Трійця, Всевидяче Око Бога. Його часто зображають перед вхідними дверима до храму.

ХРЕСТ (знак, який появився ще задовго до християнства) — символ Сонця, чоловічого начала, так само, як і круг.

ПОХИЛИЙ ХРЕСТ — символ жіночого начала, Місяць. На деяких вишивках обидва знаки можна побачити поруч. Хоча на жіночих сорочка здебільшого вишивають похилий хрест.

ВОСЬМИКУТНА ЗІРКА (інші назви — восьмипроменева зірка, повна рожа) — це Зірка Матері, у християнстві — Діви Марії, Богородиці, згодом — Неопалима Купина. Такий знак частіше зустрічаємо на Богородчанських іконах.

КРИВУЛЬКИ (зигзаги) — постійний рух, постійний пошук, постійне прагнення. Їх ще називають “кривий танець” (де почалося, там завершується і знову починається; так до безконечності), який виконують у часі Великодніх свят.

Підготував Тарас ЛЕХМАН