Реклама

Погода в Червонограді
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Наші традиції

Заборонена - перезаборонена  комуністичною ідеологією українська народна звичаєвість поступово втрачалася. Радянські ідеологи називали її «патріархальщиною», не усвідомлюючи сутності цього слова, українців перетворювали на безбатченків. Тож скільки з плином часу втрачено! Здавалося б, за роки Незалежності України все має відродитися. Та ж бо ні… Чи кожний з нас цікавиться минувшиною свого народу, чи добре знаємо свій рід – родовід, чи кожний школяр може відрізнити колядку від щедрівки, сказати, що таке гаївка, а що таке гагілка, де і коли їх виконують… Не втратити своєї духовної культури, розповідати про маловідомі звичаї та обряди – основне завдання рубрики «Наші традиції».

(0 Голосов)

 

 

13 липня, відразу після свята Верховних Апостолів Петра і Павла, у церквах східного обряду відзначають Собор Дванадцяти Апостолів. У народі це свято називають Полупетра, або Петрового батька.

Якщо день Петра і Павла в обрядових діях пов'язаний із початком жнив (зажинками), то свято Полупетра має виразно скотарський характер. Цього дня вшановують пастухів і домашніх тварин, насамперед корів. Наприклад, на Петрового батька господарям годилося добре нагодувати домашню худобу і віднести обід пастухові, якого винаймала громада, або якому випала черга пасти корів. Якщо це була дитина, то її частували солодкими мандриками — обрядовими пампушками, які готували саме до свята Петра і Павла.

Вийшовши на пасовисько, кожен господар молився і просив у Господа:

- Христе, Боже наш, оберігай і спасай худобину нашу вдень під сонцем, вночі під місяцем, під ясними зорями і на пізнім ляганні, і на раннім вставанні, і на досвітніх годинах, де вона розпасає, де води спиває. Схорони її від звіра лютого, що її підстерігає, від язика злого, від гада гадовитого, ненаситного, від чоловіка лукавого, від усякого чорного зла, щоб повсякчас обминало її. Щоб зле обминало, а добре зустрічало.

Колись у цей день господині варили три горщики борщу з трьох півнів на згадку про те, як апостол Петро тричі відрікся від Ісуса Христа, і тричі співав півень.

Тарас ЛЕХМАН

 

(0 Голосов)

 

 

15 серпня — свято преподобного Стефана. У народі цей день називають “сіновалом” і намагаються завершити заготівлю осіннього сіна (отави). Бо, як кажуть, “отава — для сіна прибава”.

Але не так вже й суто по-побутовому ставився український селянин до сіна, мовляв, це — тільки корм для худоби, тим паче, добре, коли його вдосталь. Навпаки, сіно — це ще й символ ясен, де народився Ісус Христос, про що співається у колядках. Тому на Святий Вечір під стіл чи на покуть завжди кладуть оберемок запашного, духмяного сіна (вибирають найкраще) — для Дитятка Божого. Воно також символізує теплоту і спокій, родинний затишок. А в християнській родині завжди основне місце посідає Ісус Христос.

Навіть побутує таке образне порівняння: коли господар збирає сіно на лузі і наповнює ним стодоли, складає у стіжки на зиму, так і християнин забезпечується перед духовною зимою прийняттям Святих Таїнств. А що вже мовити, коли цей християнин ще й господар! Втім, ніколи не потрібно допускати духовної зими, спустошення, що, насамперед, залежить від нас.

Так, середина серпня — це час завершення осіннього сінокосу, звідси й назва — сіновал.

У народі кажуть: “Який Стефан-Сіновал — такий буде вересень”.

 

(0 Голосов)

 

 

Колись вірили: щоб упізнати злодія, потрібно у свято Апостола Івана СилиІвана Воїна (12 серпня) потримати у церкві перед його іконою запалену свічку, перевернуту полум'ям вниз. Якщо вона горітиме, то крадій почне мучитись, на нього нападуть хвороби. Доти хворітиме, допоки не поверне вкрадене...

Попри повір'я, але з цього дня можна було починати сіяти озимину. Кажуть: “Жито, посіяне на Силу, родить сильно”, що віками перевірено на практиці українськими селянами. Адже цієї пори Сонце віддає найбільше енергії, виявляє найбільшу силу. Воно не тільки гріє, а й своїм життєдайним промінням наше небесне світило сприяє життю в усіх його формах та проявах. Тому, за народними повір'ями, на Сили кожна людина відчуває потяг до досконалості.

Народна прикмета стверджує: “Дощ на Івана Сили — благодать для озимини”.

 

 

(0 Голосов)

 

 

У день Прокопа (21 липня) на більшості терен України, окрім півдня, де хліб дозріває скоріше, починалися жнива.

Женці святково одягались, сходились до ланів і кланялись ниві зі словами: “Дай, Боже, легко почати і легко дожати!”. І тільки після молитви починали жати збіжжя.

Перший сніп - “дідух” - прикрашали барвистими стрічками, польовими квітами і зберігали його до Різдва. В'яжучи перевеслами снопи, строго дотримувались певних правил: озимі жито та пшеницю зв'язували свіжими перевеслами, а ячмінь, гречку, просо - торішніми. Готові снопи складали в “бабки” (11 снопів), “п'ятнадцятки”, “полукіпки” (30 снопів) та “копи” (60 снопів). А сам сніп мав становити оберемок — те, що охопиш рукою, притуливши долоню до грудей.

Способи складання зжатого хліба також були чітко визначеними: “бабка” формувалась із восьми снопів, які стояли сторч, та трьох “на дах”; “п'ятнадцятки” і “півкопи”  складалися з перехресно покладених снопів колоссям усередину та одного “на шапку”; так само “копи”. І добре висихало, і менше “затікало” під час дощу, і зручно було класти на воза.

Вижавши лан, залишали “спасову бороду” (інколи називали “велесова борода”). Кілька стебел обв'язували стрічкою (найчастіше червоною, голубою, зеленою) і прикрашали польовими квітами. Між стеблами розпушували серпом землю і засівали її зерном з трьох колосків. “Спасова борода” так і залишалося красуватися аж до початку оранки. Орючи, проходилися по ній плугом.

 

 

 

(0 Голосов)

 

 

Свято апостолів Петра і Павла (12 липня) символізує підготовку до жнив; а в деяких регіонах України — вже їх початок. Тому до цього дня, як вважали, потрібно було зжати хоча б один сніп...

За народними уявленнями, Петро — сторож поля і майбутнього врожаю, тому вижатий сніп — своєрідна безкровна жертва покровителю жнив. До цього зажинку готувалися заздалегідь: жінки білили хати, прикрашали рушниками ікони, готували жниварський реманент.

Напередодні свята Петра і Павла (а то й у саме свято, після церковного Богослужіння) селяни обходили свої лани, а священик освячував водою хлібні злаки, щоб їх не пошкодили ні граді, ні зливи, ні буревій, ні пожежа від блискавки. Пізно ввечері чи до сходу сонця (ще до початку Служби Божої у церкві) господині потайки від усіх виходили в поле робити “закрутки” - своєрідні обереги поля: скручували кілька жмень стебел і зв'язували їх особливим способом, виголошуючи при цьому певні замовляння. Такі ж “закрутки” робили і після завершення жнив.

Зажинки (це вже з використанням серпа) починали вдосвіта, але не у саме свято Петра і Павла, бо таке — гріх. Помолившись, ішли в поле, щоб до сходу сонця зробити почин — нажати обрядовий сніп. Перед початком зажинок розстеляли скатертину, клали на неї хліб-сіль і шматочок свяченої паски, інші страви. Потім присідали на кілька хвилин до скатертини і, помолившись та почастувавшись, бралися до роботи. Після слів найстаршого: “Боже, благослови!” господар або найстарша жінка починали жати, а за ними — уся сім'я. Навіть діточок брали у поле.

Нажавши по дві жмені стебел, складали їх навхрест. Саме цей “зажинковий хрест” з першим снопом символізував початок жнив.